Dünya ABD’deki 10 yıllık çocuk kraliçe cinayeti çözüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’deki 10 yıllık çocuk kraliçe cinayeti çözüldü

ABD’deki 10 yıllık çocuk kraliçe cinayeti çözüldü

ABD’de son on yılın en çok tartışılan, hakkında yüzlerce teori üretilen ve kitaplara esin kaynağı olan "Çocuk Kraliçe Cinayeti"nde beklenmedik bir gelişme yaşandı. Olayın faili bulunamayınca ailesinden bile şüphe edilen 6 yaşındaki "kariçe" JonBenet Ramsey’in 10 yıl önce evinin bodrumunda dövülerek ve boğularak öldürülmesinin sanığı olarak ABD’li eski bir öğretmen, Tayland’da tutuklandı.

ABD ve Tayland polisi tarafından 2 ay izlendikten sonra Bangkok’ta tutuklanan John Mark Karr (42), polise verdiği ifadede "Ona aşıktım, kaza ile öldü" dedi.

ÇOCUK pornografisinin yaygın olduğu Tayland’da cinsel taciz suçlarından birçok kez gözaltına alındığı tespit edilen 42 yaşındaki John Mark Karr, ABD polisinin çıkardığı tutuklama emri üzerine yakalandı. Tutuklama emrinde Karr, "birinci dereceden cinayet, birinci dereceden kaçırma ve küçük çocuklara cinsel tacizle" suçlanıyor. California’da bir başka cinayet olayıyla da bağlantısı olduğundan şüphe edilen Karr, bir hafta içerisinde ABD’ye iade edilecek.

O ÇOCUĞA AŞIKTIM

Tayland Yabancılar Polisi Müdürü General Suwat Thamrongsrisakul, John Mark Karr’ın Bangkok’ta bir pansiyonda tutuklandıktan sonra cinayeti itiraf ettiğini, ancak kasten yapmadığını öne sürdüğünü açıkladı. Suwat, "Kıza aşık olduğunu ve olay günü evine ziyarete gittiğini söyledi. İkisinin bodruma indiklerini ve orada kızı kaza ile öldürdüğünü anlattı" dedi. General Suwat, Karr’ın cinayeti itiraf ettiğini, ancak bir kaçırma girişiminin ters gittiğini ve kızı kasten öldürmediğini öne sürdüğünü söyledi. Suwat, Karr’ın suçunun birinci dereceden cinayet olmadığında ısrar ettiğini belirtti. Suwat, şöyle konuştu:/images/100/0x0/55ea5074f018fbb8f877c6a1

"Karr, olayın ikinci dereceden cinayet olduğunu söyledi. İstemeden olduğunu söyledi. JonBenet’i okuldan alıp eve getirdiğini ve bodruma indirdiğini anlattı. Karr, çok güzel, çok sevimli, çok tatlı bulduğu bu kıza aşık olduğunu söyledi."

General Suwat’ın verdiği bilgilere göre Karr, JonBenet’i kaçırarak 118 bin dolar fidye almak istiyordu, ancak planları gerçekleşmeyince küçük kızı boğarak öldürdü.

General Suwat ile birlikte basın toplantısı yapan ABD İç Güvenlik Bakanlığı yetkilisi Ann Hurst, Karr’ın yıllar önce ABD’den ayrıldığını ve bir daha hiç geri dönmediğini açıkladı. Hurst, Karr’ın son iki yıl içinde 5 kez Tayland’a girip çıktığını ve öğretmen olarak iş aradığını söyledi. Ne zamandan beri şüpheli olduğu sorusuna ise Hurst, "Çok uzun zamandır. Tam olarak söyleyemem" diye cevap verdi. ABD kamuoyunu yıllarca meşgul eden cinayet, kitaplara ve bir televizyon filmine konu olmuştu. 1996 yılının noel gününden bir gün sonra işlenen cinayetten sonra, ABD’de küçük bir kız çocuğunun dudakları boyalı ve kameralara kışkırtıcı bakışlar atarken görüntülerinin çekilmesinin ne kadar doğru olduğu tartışmaları başlamıştı.

ABC News, katilin, olayın belgeselini hazırlayan bir gazeteciyle yaptığı e-mail yazışmaları sonucunda yakayı ele verdiğini bildirdi. Habere göre katil Karr, 4 yıl önce Coloradolu bir gazeteciye yüzlerce e-mail yollayarak konuyla ilgili önemli bilgiler verdi. Bilgilerin çoğunun basına hiç yansımamış olması gazetecinin dikkatini çekince, polis Karr’ı takip etmeye başladı.
/images/100/0x0/55ea5074f018fbb8f877c6a3
Norman Bates’e benziyor

Karr’ın Alfred Hitchock’un başyapıtlarından "Sapık" (Psycho) filminde Anthony Perkins’in canlandırdığı "Norman Bates" karakterine benzerliği dikkat çekti. 1960 yapımı film, anne saplantılı, problemli bir genç olan Norman Bates ve duştaki cinayet sahnesiyle unutulmazlar arasına girdi.

Masum değilim

John Mark Karr, Bangkok’ta kısa bir süre basına gösterildi. Açık mavi bir tişört giyen Karr, gazetecilerin "Çocuğu sen mi öldürdün" soruları üzerine, "Hayır, öldürmedim. Bir kazaydı" dedi. Sinirleri gergin ve titreyerek konuşan Karr, gazetecilere "Öldüğü zaman JonBenet ile birlikteydim, ama ölümü bir kazaydı" dedi. "Masum musun" diye sorusuna ise "hayır" dedi. Daha sonra Associated Press ajansının soruları üzerine "JonBenet’e olanlar için çok ama çok üzgünüm. Onu çok sevdiğimi herkesin bilmesi benim için çok önemli. Fakat onu isteyerek öldürmedim. Bir kaza oldu" diye konuştu. Bodrumda neler olduğunun sorulması üzerine, "Bunu açıklayabilmek saatler sürer. Çok zaman alan bir dizi olaylarla ilgili. Bunu konuşmak benim için çok acı verici" cevabını verdi. Karr, Ramsey ailesi ile ne gibi bir ilişkisi olduğunu ve JonBenet’i ne zamandır tanıdığını ise söylemeyi reddetti.

Eski komşuları çıktı

JonBenet’in babası John Ramsey, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, tutuklamanın kendisini biraz olsun teselli ettiğini, ancak Karr diye birini tanımadığını söyledi. Ramsey ailesinin Atlanta’daki avukatı ise Karr’ın, aile Colorado’ya taşınmadan önce Georgia, Conyers’deki evlerinin yanında oturan bir öğretmen olduğunu söyledi.

Ailesini suçlamışlardı

ABD’de 6 yaşındayken çocuk güzeli seçilen JonBenet Ramsey, 26 Aralık 1996’da, Colorado’nun Boulder kasabasındnaki evlerinin bodrumunda ölü bulunmuştu. Annesi Patsy Ramsey, evin arkasındaki merdivenlerde kızının kaçırıldığını ve 118 bin dolar fidye karşılığında serbest bırakılacağını bildiren bir not bulduğunu söylemişti. Babası John Ramsey ise 8 saat sonra kızının dövülmüş ve boğulmuş cesedini bodrumda bulmuştu. Patsy ve John Ramsey, kızlarının ölümüyle ilgili şüpheliler arasında bulunuyordu. 1993’te kansere yakalanan anne bu yıl 25 Haziran’da öldü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle