GeriDünya ABD de üretiyor ama öldürmüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD de üretiyor ama öldürmüyor

ABD de üretiyor ama öldürmüyor
refid:26426509 ilişkili resim dosyası

Manisa'nın Soma ilçesinde gerçekleşen ve Türkiye'yi yasa boğan maden faciasının ardından diğer ülkelerdeki işçilerin çalışma şartları ve alınan güvenlik önlemleri bir kez daha gündeme geldi.

Türkiye'deki tablonun ne derece içler acısı olduğunu ortaya koymak için dünyanın en fazla kömür üreten ikinci ülkesi ABD'deki verilere bakmak yeterli.

Amerikan Enerji Enformasyonu Dairesi, ABD Çalışma Bakanlığı ve Ulusal Madencilik Derneği'nin verilerine göre, ABD'de bir milyon ton kömür başına düşen can kaybı 1900'lü yıllardan bugüne büyük bir hızla eriyip, sıfıra kadar iniyor.

Türkiye'deki durumun vahametini anlamak için ise sadece Zonguldak havzasından gelen verileri incelemek yeterli oluyor. Örneğin ABD'de 1900 yılında dahi can kaybı oranı yedi iken, Türkiye'deki bu oran daha 10 sene öncesine kadar üç haneli sayılarla ifade ediliyordu.

İşte iki bölgeden gelen rakamlar arasındaki uçurumu net bir şekilde gösteren tablolar:

ABD de üretiyor ama öldürmüyor

ABD de üretiyor ama öldürmüyor

Türkiye'deki veriler incelendiğinde öne çıkan bir diğer nokta ise özel ya da kaçak ocaklarla TTK'ya bağlı ocaklarda yaşanan can kaybı oranları arasındaki büyük farklılık. Söz konusu tablo, özel ya da kaçak ocaklardaki ölümlerin TTK ocaklarından kat be kat fazla olduğunu ortaya koyuyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle