GeriDünya ABD’de ilk siyah Dışişleri Bakanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’de ilk siyah Dışişleri Bakanı

43’üncü ABD Başkanı ilan edilen George W. Bush, Körfez Savaşı sırasında babasının Genelkurmay Başkanı olan Colin Powell'e Dışişleri Bakanlığı görevini verdi. Türk dostu olarak bilinen 63 yaşındaki Powell, ABD tarihinin ilk siyahi dışişleri bakanı oldu.

Türkiye'ye yakın bir isim olarak bilinen Powell'in Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesinin Türkiye için olumlu olacağı belirtiliyor. Powell'in ataması, Senato tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Powell, atamanın açıklanmasından sonraki ilk konuşmasında, ‘‘Irak kitle imha silahları üretmeme yolundaki sözünü tutmadı. Bu ortamda Irak'a karşı yaptırımlar sürmeli. Birkaç yıl sonra da ortalıkta Saddam Hüseyin kalmayacak. Çünkü biz güçlüyüz, Saddam zayıf’’ dedi. Powell'ın bu sözleri, ABD'nin gelecek dönemde Saddam'ı devirme çabalarına hız vereceği şeklinde değerlendirildi. İsrail ve Filistin arasındaki barış süreci konusunda da, Powell, ‘‘Biz Ortadoğu'da barış sağlanmasını istiyoruz ve bu konuda elimizden geleni yapacağız. Ancak barışa ulaşmak, ilk önce bölgedekilerin karar vereceği bir husus’’ dedi. Powell, ABD'nin Bush döneminde Balkanlar'a Bill Clinton'dan daha az ilgi göstereceğinin de işaretini verdi.

Dünyanın Körfez Savaşı sırasında tanıdığı Powell, Jamaikalı göçmen bir ailenin oğlu. Çocukluğu New York'un yoksul mahallerinden Bronx'ta geçen Powell'in askeri hayatı Almanya'daki Amerikan üslerinde başladı. Vietnam Savaşı sırasında Başkan John F.Kennedy'nin özel danışmanı olarak görev alan ve savaştaki gösterdiği başarıdan ötürü ‘Purple Heart’ üstün hizmet nişanına layık görülen Powell, ordunun çeşitli kademelerinde Ronald Reagan, George Bush ve Bill Clinton'a hizmet verdi ve 1993 yılında emekli oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle