GeriDünya ABD de füzelerden rahatsız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD de füzelerden rahatsız

Beyaz Saray, Türkiye'nin gerekli her türlü askeri önlemi alacağını ilan ettiği S-300 füzeleri konusunda ABD'nin de rahatsız olduğunu açıkladı. Beyaz Saray sözcüsü, ‘‘Biz gerginliği azaltmaya çalıştığımız bir sırada Kıbrıs'a füzeler geliyor. Bu ABD'yi çok rahatsız eder’’ dedi.

Rumların Rusya'dan satın aldığı S-300 füzeleri Türikye'nin yanısıra ABD'yi de rahatsız ediyor. Daha önce benzer açıklamalar yapan Beyaz Saray, yeniden resmi görüşlerini açıklama ihtiyacı duydu ve bu silahların Kıbrıs'ta işi olmadığını ilan etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Michael McCurry, bir Yunan gazetecinin surusunu cevaplandırırken ‘Bu tür silahların Kıbrıs’a gelmesi ABD'yi çok rahatsız eder' dedi. McCurry'nin, Türkiye'nin gerekirse Kıbrıs'ı vuracağına ilişkin açıklamaları ile ilgili yorumunu soran gazeteciye verdiği cevap şöyle:

‘Kıbrıs’a bu tür silahlar geldiği takdirde gösterilecek tepkiyle ilgili bazı şeyler söylendi. ABD'nin, gerginliği azaltmaya çalıştığı bu bölgede böyle gelişmiş silahlara yer olmadığına dair görüşünü destekleyen unsurlardan biri de budur. Gerginliği artıracak her türlü her gelişmeye karşıyız ve bunu resmen açıkladık. Kıbrıs konusunda bütün taraflarla gerginliği azaltmak, birlikte çalışabilecek bir ortam yaratmak ve diyaloğu ilerletmek için çalışıyoruz. Fakat, Kıbrıs'a bugünkü ortamda, bu tür silahların gelmesi, ABD'yi çok rahatsız eder.'

LOBİLER AZITTI

Bu arada, Türkiye'ye karşı çabalarını birleştiren Rum-Ermeni lobisi iyice azıttı. Yıllardır Türklerin yaptığını öne sürdükleri sözde Ermeni soykırımını gündemde tutan Rum-Ermeni koalisyonu, şimdi de komik olduğu kadar saçma bir iddia ile ortaya çıktı: ‘İzmir’i, 75 yıl önce Türkler yaktı.'

Kongre'nin, Temsilciler Meclisi kanadından Bread Sherman, Carolyn Maloner ve Michael Bilirakis adlı üç üye, öteki üyelere ‘Sevgili Meslektaş’ başlığı ile bir mektup göndererek Türkiye'yi kınayan bir önergeye imza atmaya çağırıyorlar. Önergede Türk askerlerinin 75 yıl önce İzmir'i ateşe verdikleri iddia ediliyor. Mektupta, şöyle ağır ifadeler yer alıyor:

‘1895-1923 yılları arasında yapılan Rum ve Ermeni katliamları, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur ve Hitler’in, Yahudilere yaptığı katliama cesaret vermiştir.'

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir ise imzacılardan Brad Sherman'a gönderdiği mektupta ‘Tarihi gerçekleri değiştiren bu talihsiz girişim esef vericidir’ dedi. Tarihi gerçekleri yansıtan belgeleri de mektubuna ekleyen Kandemir, Sherman ve iki diğer üye tarafından kaleme alınan mektupta Anadolu'yu işgal eden Yunan ordusunun mezalimine hiç yer verilmediğini vurguladı. Büyükelçi Kandemir, işgalci Yunan ordusunun, Hıristiyan olmayan halkı katletmesinin görmezden gelinmesini de ‘çirkin ve adaletsiz’ olarak niteledi. Büyükelçi Kandemir, bölgesel barışa zarar verecek bu tutumun yeniden gözden geçirileceğini umduğunu belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle