Dünya ABD’de emekliye dadanan çetede dört Türk çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’de emekliye dadanan çetede dört Türk çıktı

ABD’de emekliye dadanan çetede dört Türk çıktı

ABD’de, emeklilerin hesaplarına girip, paraları zimmetlerine geçiren şebeke yakalandı. Şebekede 4 de Türk bulunuyor.

ABD’nin New Jersey eyaletinde yakalanan çete, çalıştıkları Hewitt Associates isimli firmada emeklilik birikimleri olan Amerikalıların hesaplarına girip, paraları değişik eyaletlerde farklı isimlerde açtıkları hesaplara transfer ediyordu.

Şebekenin başını çeken Nijerya asıllı Maxwell Owoeye (24), çıkarıldığı mehkemede tüm suçlamaları kabul ederken 63 ay hapis ve 900 bin dolar para cezasına çarptırıldı. FBI tarafından yapılan açıklamaya göre, Paterson kentinde yaşayan ve şebekenin Türk kanadının şefi Faruk Öncel (42) ise tutuklu bulunduğu cezaevindeki bir muhbire işledikleri suçu itiraf etti.

23 Kasım’da hâkim karşısında çıkarılacak olan Öncel’in, 5 yıl hapis ve 250 bin dolar para cezasına çarptırılması bekleniyor.

2006 ve 2008 yılları arasında gerçekleştirdikleri belirtilen hırsızlık olayında, Faruk Öncel’e Yüksek Bakar (34), Özer Bilgi (48) ve Gürsel Yılmaz (48) isimli Türklerin de yardımcı oldukları ifade ediliyor. New Jersey savcısı Ralph Marra’nın verdiği bilgiye göre, şebeke, Hewitt Associetes müşteri hizmetlerinde çalışan Raşid Mustafa ile Maxwell Owoeye sayesinde emeklilik hesaplarındaki şifreleri ele geçirip, hesaplarda adres değişiklileri yaptı ve daha sonra New Jersey, Pennsylvania, Georgia ve Arizona gibi eyaletlerde kendi kontrol ettikleri banka hesaplarına depozito ederek, 800 bin doları zimmetlerine geçirdi. Türklerin, yazılan çekleri bankalara depozito ettikten sonra nakite çevirdikleri ve daha sonra aralarında paylaştıkları iddia ediliyor. Savcı Marra, zanlıların yakalanmasında FBI ve CIA ajanlarının birlikte çalıştığı, ABD posta servisi ve Çalışma bakanlığının da önemli katkıları bulunduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle