Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD bayraklı gemiyi de bastılar

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  31.05.2010 - 17:23 | Son Güncelleme:

  Gemi filosunda bulunan ABD bandıralı gemi de operasyonun hedeflerinden birisi oldu. ABD bandıralı gemide kaç yolcunun bulunduğu henüz bilinmiyor.

  ABD BAYRAKLI TEKNEYİ DE BASTILAR / FOTO GALERİ

  İsrail'in operasyonuna hedef olan yardım filosunda 7 gemi bulunuyordu. Bunlardan İrlanda bandıralı olanı, diğer gemilere yetişemediği için geride kalmıştı.

  Kalan 6 geminin üçü Türk, ikisi Yunan ve biri de ABD bayrağı taşıyor. İsrail operasyon yapılan gemiler arasında sadece Mavi Marmara isimli Türk gemisinde direnişle karşılaşıldığını, diğerlerindeki arama işlemlerinin olaysız şekilde yapıldığını açıkladı.

  İsrail'in düzenlediği operasyon sonucunda en az 10 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı açıklanmıştı. Hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun Türk vatandaşı olduğu bildirilirken, İsrail ordusu operasyonda 7 askerinin de yaralandığını belirtmişti.  

  Filoya operasyonun İsrail'in karasularına 77 mil mesafede düzenlendiği bildiriliyor. Dolayısıyla, bu operasyon İsrail karasularında değil teknik olarak uluslararası sularda yapıldı.

  Birçok uluslararası hukuk uzmanına göre, bir ülkenin bayrağını taşıyan geminin uluslararası sularda vurulması casus belli (savaş nedeni) sayılabilir.

  Uluslararası hukukta açıkça savaş nedenleri tarif etmek hukuka aykırı sayılsa da devletler olası gerginliklerde hangi durumları savaş nedeni sayacağını ilan edebilme hakkına sahip.

  Dolayısıyla şimdi Türkiye ve Yunanistan'ın yanı sıra ABD'nin de kendi bayrağını taşıyan gemiye saldırı düzenleyen İsrail'e karşı takınacağı tutum merak ediliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı