GeriDünya ABD basını, Putin'in Türkiye ziyaretini yazdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD basını, Putin'in Türkiye ziyaretini yazdı

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Persembe günü Türkiye’ye yapacağı ziyaret sırasında Ankara'ya nükleer santral projesi için teşvik edici bazı önerilerde bulunması beklentileri artıyor.

ABD medyası da, “Putin’in, Ankara’da Türk nükleer santral projesi konusunda Ankara’ya teşvikler önermesi beklendiği”ni belirtirken Rus yetkililerine dayanarak bir olasılığın Karadeniz'deki enerji kaynaklarının geliştirilmesinde işbirliğinin olduğunu da kaydetti.

Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti sırasında büyük bir olasılıkla bir nükleer santral yapımına zemin hazırlayacak bir nükleer işbirliği anlaşmasını imzalayacağına dikkat çekiliyor.

World Tribune, Moskova kaynaklı haberinde Rus yetkililerinin Ankara’da imzalanacak anlaşmanın Türkiye’deki ilk nükleer santral inşa edilmesine ilişkin planları içereceğini kaydettiklerini belirterek, “Bir yetkili, anlaşmanın nükleer enerji kontratı için zemin hazırlayacağını söyledi” diye yazdı.

Rusya’nın öncülüğündeki konsorsiyumun, nükleer santral ihalesinde teklif yapan tek grup olduğuna ancak istenen fiyatın Türkiye tarafından çok yüksek bulduğuna işaret edildiği haberde “Yetkililer, Putin’in, Türk santral projesini görüşmesi ve teşvikler önermesi beklendiğini söylediler. Bu yetkiler, bir olasılık, Rusya’nın, Türkiye’nin Karadeniz’deki ham petrol ve doğal gaz kaynaklarının geliştirilmesinde işbirliğini yapması olduğunu da ifade ettiler” denildi. 

Haberde “Putin’in, Türkiye ile ham petrol, gaz ve nükleer enerjideki işbirliği konusunda bir mutabakat zaptını imzalaması bekleniyor. Rus Başbakanı, Ankara’ya savunma ürünleri ihracatının geliştirilmesi için de çaba gösteriyor” denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle