Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD askerleri Felluce'den çekiliyor

  Hürriyet Haber
  30.04.2004 - 09:16 | Son Güncelleme:

  Amerikan birlikleri, Irak'ın Felluce kentinden çekilmeye başladı.

  AFP muhabiri, Amerikan askerlerinin, kentin güneydoğusundaki mevzilerini bu sabah terk etmeye başladıklarını bildirdi.
    
  Felluce, üç haftadır Amerikan kuşatması altındaydı.
    
  Dört Amerikalı teknisyenin öldürülmesi üzerine, ''sorumluları yakalamak'' amacıyla Sünnilerin kalesi sayılan kenti kuşatan Amerikan askerleri ile direnişçiler arasında şiddetli çatışmalar oluyordu.
    
  Amerikan komutanlarıyla yerel yetkililer arasında varılan anlaşma uyarınca, çekilen birliklerin yerini Irak güvenlik güçleri alacak.

  ZIRHLI ARAÇLARLA TAKVİYE

  ABD, Irak'ta kentlerde yoğunlaşan çatışmalarda ordusunu takviye için, bu ülkeye, Abraham tankları ve Bradley muharebe araçları dahil bir kaç yüz zırhlı araç gönderecek.

  Reuters'ın haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bu kararı, Irak'taki ABD kara kuvvetleri ve deniz piyadeleri birlikleri komutanlıklarının, ''daha fazla ateş gücüne ihtiyaçları olduğunu'' bildirmeleri üzerine aldı.

  Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, bu talebi haftalar önce aldıklarını, aynı dönemde de çatışmaların yoğunlaşmaya başladığını söyledi. Bir başka yetkili de, ''kentlere, hafif ateş gücüne sahip zırhlı araçlarla girmek, piyadeler için daha güvenli'' dedi.

  Yetkililer, gönderilecek zırhlıların sayısı hakkında kesin bilgi vermediler ancak bir yetkili, ''bir kaç yüz'' demekle yetindi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı