Dünya ABD askeri bütçesi 101 milyar dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD askeri bütçesi 101 milyar dolar

ABD askeri bütçesi 101 milyar dolar

Amerikan Temsilciler Meclisi, 2010 yılı askeri harcamalar bütçesini kabul etti. Yasa tasarısı 34'e karşı 395 oyla kabul edildi.

Tasarıda 2010 askeri harcamalarının 636,3 milyar dolar olması öngörülüyor. Bu rakam, Afganistan'a gönderilecek takviye kuvvetin 30 milyar dolar civarındaki yıllık masrafını içermiyor.Yasa tasarısı yakında Senato'da da oylanacak. Irak ve Afganistan savaşları, bu bütçeden ayrılacak 101 milyar dolarla finanse edilecek.

ABD'NİN 101 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ BÜTÇESİYLE

Yunanistan'ın 300 milyar Euroluk Brezilya'nın 205 milyar dolarlık Hindistan’ın 257 milyar dolarlık Türkiye’nin de 247 milyar dolarlık dış borcu ödenir

TÜRKİYE BÜTÇESİNİN 4 KATI  

ABD'nin sadece askeri harcamaları Türkiye yıllık bütçesinin neredeyse
4 katına
( 287 Milyar TL ) denk geliyor.

ABD’nin askeri harcamaları 2006’da 528,7 milyar dolardı. Savunma Bakanlığına ( Pentagon ) ayrılan bu bütçe 3 yılda iki katına çıktı. ABD'nin askeri bütçesinin en büyük bölümü Afganistan ve Irak'a ayrılıyor. Bu iki ülkede güvenliği sağlamaya çalışan ancak her yıl bölgedeki asker sayısını arttıran ABD, NATO'dan da destek istiyor.

Geçtiğimiz hafta Nobel barış ödülü alan ABD Başkanı Obama, Afganistan'daki ABD askeri sayısını arttıracağını açıklamıştı. Obama Türkiye'den de bölgeye ek asker gönderilmesi talebinde bulunmuştu. ABD'nin Irak işgali ve Afganistan'daki harcamaları yaklaşık 2 trilyon dolara ulaştı. Askeri harcamalarda ABD'yi Çin izliyor. Çin geçen yıl 85 milyar doları askeri harcamalara ayırdı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle