Dünya Haberleri

DÜNYA

  ABD: 5.113 nükleer silahımız var

  Tolga TANIŞ/WASHINGTON
  05.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın nükleer başlık sayısını açıklamasının ardından İran Dışişleri Bakanlığı, “Bağımsız ülkelerden bir ekip gidip rakam doğru mu değil mi baksın” dedi.

  İRAN’ın nükleer programıyla ilgili başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, dünyayı İran’a yaptırım uygulama konusunda ikna etmeye çalışan ABD yönetimi, kendi nükleer envanterini açıkladı. ABD Yönetimi, “Elimizde 5 bin 113 silah var” dedi.
  Açıklama önce ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından yapıldı. Clinton, olayın önemini belirtmek için yaptığı konuşmada, bu çıkışı nükleer güvenlik konularında dünyaya ABD’nin samimiyetini ispatlamak için düşündüklerini açıkladı. Hemen ardından ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, envanterin detaylarını ve geçmişe göre kıyaslamalarını verdi. Buna göre 1967’de elinde 31 bin 225 nükleer başlık bulunduran ABD, 30 Eylül 2009 itibariyle bu stoğu yüzde 84 azalttığını duyurdu. Stoğun taktik nükleer silahları içeren kısmında ise Eylül 1991’den Eylül 2009’a kadar yüzde 90 azaltmaya gidildiği belirtildi.

  90 tanesi İncirlik’te

  Amerikan Kongresi Araştırma Servisi’nde Türkiye meselelerinden sorumlu Carol Migdalovitz’in 29 Ağustos 2008’de hazırladığı bir Kongre raporuna da girmiş ve İncirlik’te ABD’ye ait 50-90 arasında nükleer bomba bulunduğu bilgisine yer verilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı