GeriDünya Abbas: İtalya, İsrail'i görüşme masasına oturtmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Abbas: İtalya, İsrail'i görüşme masasına oturtmalı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İtalya ve Avrupa Birliği'ni, İsrail'i Filistinlilerle görüşme masasına getirmek için çalışmaya çağırdı.

İtalya Başbakanı Romano Prodi, Ramallah'ta Abbas ve bazı Filistinli üst düzey yetkililerle görüştü.

Abbas, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Filistin topraklarındaki durumun intifada öncesine döndürülmesi, Filistinlilere uygulanan sınırlamaların kaldırılmasının yanı sıra duvar ile yerleşim yerleri inşaatlarının durdurulması için İsrail'e baskı yapılmasını istedi.

Filistinli baş görüşmeci Saib Erekat da Prodi ile yaptığı görüşmede, Gazze'nin Hamas tarafından ele geçirilmesinin, ana konu olan Filistin devletinin kurulmasına yönelik dikkatleri dağıtmamasını istedi. Erekat, "İhtiyacımız olan en önemli şey, iki devletli çözüm için görüşmelerin yeniden başlatılmasıdır" diye konuştu.

Erekat, Prodi'nin kendisine Gazze'nin Hamas tarafından ele geçirilmesinden dolayı endişelerini dile getirdiğini de söyledi.

Filistinli liderler, İtalya Başbakanından, Ortadoğu'da barış görüşmelerinin yeniden başlatılması ve Filistin topraklarında ekonomik iyileştirmenin sağlanmasına yönelik bir plan için yardımlarını da istediler.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle