GeriDünya AB Yeşil Hat tüzüğünü onayladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB Yeşil Hat tüzüğünü onayladı

Avrupa Konseyi, Kıbrıs’ta iki taraf arasındaki ticarete ilişkin Yeşil Hat Tüzüğü’nü onayladı. Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Oill Rehn, AB üyesi ülkeleri, Kıbrıslı Türkler’in izolasyonunun sona erdirilmesi için ticaret ve yardım konusunda yapılan önerilerde ilerleme sağlamaya çağırdı.

Avrupa Komisyonu’nca yapılan açıklamada, Avrupa Konseyi’nin Yeşil Hat Tüzüğü’nü onaylamasından duyulan memnuniyet dile getirildi. Açıklamada tüzüğün, Ada’nın iki tarafı arasında mal ve kişilerin dolaşımını kolaylaştırarak entegrasyonuna katkıda bulunabileceği belirtildi.

 Bu arada, Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn de Yeşil Hat Tüzüğü’nde yapılan değişiklikler ve Ada’nın iki tarafı arasında iki yeni kapı açma kararını olumlu karşıladığını söyledi.

Bu önlemlerin, Ada’nın entegrasyonuna katkıda bulunacağını ifade eden Rehn, bu çerçevede "AB üyesi devletleri, Komisyon’un geçen yılın temmuz ayında ticaret ve yardımla ilgili olarak önerdiği ve Kıbrıs Türk toplumunun izolasyonuna son vermeyi amaçlayan önlemler konusunda ilerlemeye çağırıyorum" dedi.

Yeşil Hat Tüzüğü, tarım ürünleri ticaretinde engelleri kaldırıyor. Yeşil Hat’tan geçecek kişiler, yanlarında 135 euro değerindeki mal taşıyabilecek. Bu arada, bir litre alköllü içkiye ve 40 sigaraya da izen verilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle