Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB’ye ‘silik’ başkan Belçika’yı böler mi

  Zeynel LÜLE / BRÜKSEL
  21.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy’un AB Başkanlığına getirilmesi, iki yıl önce “hükümetsiz” kalan ve 18 ay boyunca Başbakansız yönetilen Belçika’da yine “kabus” yarattı.

  “Dernieres Heure” Gazetesi, “460 milyon Avrupalı’nın başına bir Belçikalı seçildi” manşetini kullandı. Gazete iç sayfalarda ise Van Rompuy sonrası olası “siyasi karmaşayı” da hatırlattı.

  Kral İkinci Albert’in, Dışişleri Bakanı Yves Leterme’i Başbakan atayacak. Leterme’nin son başbakanlığında kriz büyümüştü.

  Avrupa basını memnun değil
  Avrupa basını da Almanya ve Fransa liderlerinin “silik” iki ismi AB Başkanı ve AB Dışişleri Bakanı seçerek kendi otoriterlerine gölge düşürmeme amacına ulaştığını yazdı. Bazı tepkiler şöyle:

  Liberation (Fransa): AB’nin ilk Dışişleri Bakanı seçilen Catherine Ashton kötü bir tercih. Bu seçim AB dış politikasında sorun yaratacak.

  Guardian (İngiltere): Hem Van Rompuy, hem de Ashton, bırakın Pekin’i, Brüksel’de bile ağırlıklarıyla trafiğin durmasına neden olamazlar.

  El Pais (İspanya): Büyük hedefler için zayıflar.

  2007’de  Flaman partilerin “ayrılma” niyetleri nedeniyle hükümet kuramayan Belçika’da, Flaman Hıristiyan Demokrat Yves Leterme’in Başbakan olması çözüm getirmemişti. Leterme’nin halefi Van Rompuy ülkeyi “kurtarmıştı.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı