GeriDünya AB ülkesinde yoksullar bedava yemek kuyruğunda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB ülkesinde yoksullar bedava yemek kuyruğunda

Kişi başına düşen milli geliri geçen yıl 33.540 bin dolar olan İtalya'da, yardım vakıflarına göre, çalışan ya da emeklilik yaşlarında yardıma muhtaç durumdaki insan sayısı artıyor ve "yeni yoksullar" olarak adlandırılan bu kesim, artık aşevlerinde ya da ücretsiz yiyecek kapma kuyruklarında görülüyor.

Milano'da elinde boş bir poşet ile bir yardım kuruluşunda kuyruğa giren ve tanınmamak için soyadını vermeyen Stefano G. adlı 43 yaşındaki İtalyan, para vermeden evine ekmek, süt, sebze gibi gıda ürünlerini götürmeye çalışıyor.

Ayda birkaç yüz avro geliri olduğunu belirten Stefano, durumun gittikçe kötüleştiğine dikkat çekerek, fiyatların artışı karşısında ne yapacağını düşünüyor ve "Çalamam da" diyor. Stefano, en ufak yardıma dahi ihtiyacı olduğunu anlatıyor.

Evine yiyecek götürebilmek için kuyruğa girenlerden 62 yaşındaki Maria Piacere, ayda 800 avroluk geliri olduğunu, ancak doğal gaza, elektriğe, kiraya verdikten sonra geride çok az bir miktar kaldığını söylüyor.

Yine kuyrukta bekleyen ve adını söylemek istemeyen 28 yaşındaki bir öğrenci de durumunu şöyle anlatıyor: "Buraya gelmeyi istemezdim, ama başka şansım yok. Bir gün buraya geleceğim aklımın ucundan geçmezdi. Azıcık para biriktirmek için idareli olmalıyım, şöyle birkaç avro."

Tam olarak kaç kişinin gıda kuyruklarına girdiğini bilmek zor, ancak insani yardım kuruluşları bu durumun yavaşça arttığını ve yüksek fiyatların birçok kişinin gelirini düşürdüğünü ya da iş bulmalarını zorlaştırdığını belirtiyor.

Milano'da ücretsiz yemek dağıtan bir hayır kuruluşu olan Opera San Francesco'dan Marina Nava, bunun görmezden gelinebilecek bir durum olmadığına dikkati çekerek, muhtemelen sayının daha da artacağını savunuyor.

Nava, bu kişilerin bir evi olduğunu ve bir süre önce yoksulluk sınırının üzerinde yaşadıklarını, ancak değişen durumla hızla yaşamlarının kötüleştiğini belirtiyor.

Bir diğer yardım kuruluşu Pane Quotidiano'dan Ercole Polline de gıda kuyruğuna girenlerin sayısının arttığını, geçen yıl 80, bu yıl ise 350 İtalyanın geldiğini ifade ediyor.

San Egidio kilisesinin aşevinden Mario Marazziti, ülkedeki yoksul göçmenlere atfen, erkenden gelip yemek kuyruğuna girenlerin üçte birinin artık İtalyan olduğunu belirterek, "San Egidio'daki İtalyanların oranı yavaşça artıyor" görüşünü dile getiriyor.

Resmi olarak İtalyanların yüzde 6,8'i işsiz. Katolik yardım kuruluşu Caritas ise 58 milyon nüfuslu İtalya'nın yüzde 13'ünü yoksul olarak değerlendiriyor ve ayda 500-600 avronun altında ya da ortalama maaşların yarısından daha az bir gelirle geçinmeye çalıştıklarını belirtiyor.
AB içindeki avro bölgesi ülkelerin üçüncü büyük ekonomisine sahip İtalya, yüksek petrol fiyatları, güçlü avro ve küresel ekonomik yavaşlamadan mustarip. İstatistikler, İtalya'daki yaşlı nüfusun ve yoksulların arttığını, ekonominin Avrupalı emsallerinden daha düşük bir performansa sahip olduğunu gösteriyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle