GeriDünya AB Türkiye'ye rağmen AGSK için düğmeye basıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB Türkiye'ye rağmen AGSK için düğmeye basıyor

Amerikan Savunma dergisi Defense News, Türkiye'nin vetosuna rağmen AB'nin AGSK'nın kuruluşuna bu yıl başlanabileceğine dikkat çekti. Dergi bunun gerçekleşmesi için başta Belçika ve Fransa'nın başını çektiği grubun AB içinde yoğun faaliyete geçtiğininde altını çizdi

Avrupa Birliği'nin, Avrupa Güvüvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) çerçevesinde yeni Avrupa gücünün kuruluşuna ilişkin uygulamaları, Türkiye'nin NATO çerçevesinde koyduğu vetoya karşın bu yıl içinde başlatmaya hazırlandığı bildirildi.

 Amerikan savunma çevrelerinin dergisi Defense News'ın haberine göre, başta AB'nin dönem başkanı Belçika ve Fransa olmak üzere bazı AB ülkeleri, Avrupa gücünün, NATO olanaklarından koşulsuz yararlanmasına Türkiye'nin karşı çıkmasına rağmen, AGSK çalışmalarının hızlandırılmasını istedi.

 Üst düzey bir Belçikalı yetkili, dergiye açıklamasında, ''Türkiye'nin konumu değişmese bile, giderek artan sayıda AB ülkesi, bu koşullarda Avrupa gücü için operasyonel hazırlık kararının verilmesinden yana. Bu karar, bu yıl içinde verilebilir'' dedi.

 Ankara, Türkiye'nin AGSK çerçevesinde rolüne ilişkin belirsizlik sürdüğü için, Avrupa gücünün, NATO'nun Avrupa'daki olanaklarını koşulsuz kullanmasını veto etmeye devam ediyor. Belçikalı yetkili ise,''AB'nin geleceğinin AB üyesi olmayan bir ülke tarafından engellenmesine artık izin veremeyiz'' diye konuştu.

 Defense News, AB ülkelerinden İngiltere ve Hollanda'nın bu inisiyatife sıcak bakmadığını, ancak tutumu daha önce ortada olan Almanya'nın, Belçika ve Fransa'nın safına katılmakta olduğunu yazdı. Uzmanlara göre, AB'nin Avrupa gücü için ''operasyonel hazırlık'' kararı alması durumunda, gücün karargahı ve unsurlarıyla ilgili kuruluş çalışmaları fiilen başlayacak. Ancak çoğunluğu ABD'ye ait olanNATO'nun Avrupa'daki imkanlarının kullanılması mümkün olmadan, Avrupa gücü harekat yapmaya yine de fiilen hazır olamayacak.

NATO DAYANIŞMASINA ZARAR VEREBİLİR  

Dergiye konuşan uzmanlar, Fransa ve Belçika'nın eğiliminin ağırlıkkazanarak operasyonel olma kararının verilmesi durumunda, ''AB ile Türkiye arasındaki zıtlaşmanın ağırlaşacağı ve Türkiye'nin AB üyeliğinin zorlaşacağı'' uyarısında bulundular.

 Türk diplomatik çevreleri ise, Belçika'nın dile getirdiği girişimekarşı çıkarak, bu girişimin NATO dayanışmasına ağır zarar vereceğini ve Türkiye'ye karşı haksızlığın daha ileri bir aşamaya getirileceğini belirttiler.

 ABD'nin uluslararası güvenlik ve silahların kontrolü konularından sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı John Bolton, düzenlediği basın toplantısında Anadolu Ajansı'nın sorusunu yanıtlarken, AGSK meselesinin, NATO'ya üye ülkelerin AGSK çerçevesinde ve NATO'nun transatlanñ?+ gürenliği§vñkK[¡ı!-nlmr rolüne zarar verilmeden çözümlenmesini istediklerini bildirdi.

 Bolton, ''AB'nin, birlik üyesi ülkelerle operasyonel ilişkisi üzerinde, bu ülkelerin çıkarlarını dikkate alarak ve NATO'nun önderliğini tehlikeye atmayacak şekilde çalışmasına desteğimizi sürdürüyoruz. Bu konuyu Türkiye ve diğer ilgili NATO ülkeleriyle görüşüyoruz. Çünkü AGSK içinde ne geliştirilecekse, NATO'nun merkezi özelliğine zarar vermemesi gerektiği yönünde çok çok güçlü bir duygu var'' diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle