GeriDünya AB topu Türkiye'ye attı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB topu Türkiye'ye attı

Avrupa Birliği (AB) Türk tarafının Kıbrıs'ın tam üyelik müzakerelerine katılması konusunda topu Türkiye'ye attı. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş görüşmeyi reddettiği için Rum kesimindeki temaslarla yetinen AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Sir David Hannay ve AB Komisyonu Dışilişkiler Sorumlusu Hans van den Broek düzenledikleri ortak basın toplantısında bu tavırlarını açıkça sergilediler. Broek, Ankara'nın Kıbrıslı Türkler üzerinde büyük etkisi bulunduğun belirterek, ‘Türkiye’nin tavrı belirleyici rol oynayacak' dedi.

Broek, 31 Mart'ta başlayacak olan müzakerelere Türk tarafının katılmasını sağlayacak formüller konusunda Klerides'ten olumlu sinyaller aldıklarını açıkladı. Broek, ‘AB üyeliği refah, güvenlik ve gelecek açısından iki toplumun da yararına olacak. Kıbrıslı Türkler müzakerelere katılmayı reddederlerse felç olmamalıyız. Üyelik müzakereleri en az birkaç yıl sürecek. Türkler karar verdikleri an görüşmelere dahil olabilirler’ dedi.

Öte yandan, Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istediklerini söyleyen AB temsilcisi, ‘Türkiye’ye 4 Mart'ta yeni öneriler sunduk. Türkiye'yi ikna etme şansımız var. Avrupa Birliği'ni iyi, Türkiye'yi de yaramaz çocuk gibi göstermeye çalışmıyoruz. Bizim de atmamız gereken adımlar var' diyerek günah çıkardı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle