GeriDünya AB sopa sallamamalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB sopa sallamamalı

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott, “AB'nin, Türkiye'ye karşı okul müdürü gibi sopa sallamak yerine, ortak gibi hareket etmesi gerekir” dedi.

Westmacott, Trakya Üniversitesi (TÜ) Türkan Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Avrupa Birliği ve Türkiye” konulu konferansta, AB'nin, Türkiye'nin katılmasıyla çok daha iyi konuma geleceğini söyledi.
Türkiye'nin üyeliği ile medeniyetler çatışması tezinin çözülerek medeniyetler buluşmasının gerçekleştiğini belirten Westmacott, İngiltere'nin, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda olumlu hareket ettiğini kaydetti.

3 Ekim'de Türkiye'nin AB ile müzakerelerde gelinen sonuçla yetinmeyerek üyelik için hızlı adımlar atması gerektiğini belirten Westmacott, şöyle devam etti:

“AB'nin genişlemesiyle ilgili birtakım problemler yaşandı. Bu durum aday ülkeleri ve Türkiye'yi etkiledi. AB'nin, Türkiye'ye karşı okul müdürü gibi sopa sallamak yerine, ortak gibi hareket etmesi gerekir. Bu süreçte AB'nin de yapması gereken birtakım hareketler ve Türkiye'ye karşı yükümlülükleri olacaktır. Katılma müzakereleri boyunca AB mali yardımda bulunmalıdır. AB, Türkiye'nin 72 milyonluk kalabalık, çok genç ve çalışkan nüfusundan korkuyor. Ama yaşlı Avrupa nüfusunun Türkiye'deki genç nüfusun istihdamına ihtiyacı var. Üyelik gerçekleştiğinde Türkiye'nin ağırlığı olacaktır. Avrupa da bunun getireceği değişimden korkuyor.”

Westmacott, Kıbrıs'ta çözüme ulaşılmadığı için AB'ye katılım sürecinin zorlu olacağına inandığını bildirdi.

“TANITIM İYİ YAPILMALI”

Namus cinayetleri ve kadın hakları konusunda önemli adımlar atması halinde Türkiye'nin önünün açık olduğunu ifade eden Westmacott, ”Türkiye, olumlu ve güçlü yönlerini Avrupa'ya en iyi şekilde tanıtma konusunda yoğun çaba sarf etmelidir. Her şey hükümetten beklenmemeli, sivil toplum örgütleri de ellerinden geleni yapmalıdır. AB'nin üyelik için istediği kriterler, yalnız AB için değil Türkiye'nin geleceği için de önemlidir” dedi.

Westmacott, “AB'nin, Türkiye'ye karşı okul müdürü gibi sopa sallamak yerine, ortak gibi hareket etmesi gerekir” dedi. AB'nin korktuğu konular arasında Türkiye'nin Müslüman ülke olmasının da yer aldığını söyleyen Westmacott, Türkiye'nin laik ve demokratik bir ülke olduğunu ve AB'nin bunu görmesi gerektiğini bildirdi. Türkiye'nin AB'ye üyeliğiyle neler katabileceğinin iyi anlatılması gerektiğine dikkati çeken Westmacott, “Türkiye'nin tanıtılması, pazarlanması ve Türkiye markasının en iyi şekilde sunulması lazım” diye konuştu.

TÜ Rektörü Prof. Dr. Enver Duran da üniversitelerinin eğitim çıtasını yükseltmek konusunda çabalarını sürdürdüklerini söyledi.

Westmacott ve beraberindekiler, daha sonra, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'yi makamında ziyaret etti.
Sedefçi, kentte havra, kilise, Bahai Evi ve İslam eserlerinin bulunmasından mutluluk duyduklarını belirterek, “İnsanların dinine, diline değil insani yönüne bakıyoruz. Hepimizin bir Allah'ı var, onu da paylaşıyoruz” dedi.
Westmacott, daha sonra Bahai Evi'ni ziyaret ederek, Türkiye Bahai Topluluğu Dış İlişkiler Temsilcisi Prof. Dr. Cüneyt Can'dan Bahai diniyle ilgili bilgi aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle