GeriDünya AB Rusya ile stratejik ortaklık kararını erteledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB Rusya ile stratejik ortaklık kararını erteledi

AB devlet ve hükümet başkanları, Rusya'yla Gürcistan'daki savaş nedeniyle askıya alınan Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması müzakerelerinin tekrar başlatılması kararını erteledi.

AB zirvesi karar taslaklarında, Rus ordusunun Gürcistan'dan çekilmesinin memnuniyetle karşılandığı belirtilse de müzakerelerin başlatılması kararı AB dışişleri bakanlarına bırakıldı.

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Rusya'yla müzakerelerin 14 Kasımda Fransa'nın Nice kentinde toplanacak olan AB-Rusya zirvesinden önce başlamasını beklediğini söyledi.

Almanya, Fransa ve İtalya, 10 Ekimden önce AB'nin girişimiyle Gürcistan'la imzalanan ateşkes anlaşmasına uyan Rusya'nın tekrar müzakere masasına oturularak ödüllendirilmesini talep ediyor.

Baltık ülkelerinden destek alan İngiltere ve İsveç ise savaştan önce ayrılıkçı bölgelerde 3 bin olan Rus askeri sayısının bugün 7 bine yükseldiği gerekçesiyle stratejik ortaklık müzakerelerinin askıda kalmasını istiyor. Bu gruptaki ülkeler Rusya'dan ayrıca ateşkes anlaşmasına uyumu kontrol amacıyla Gürcistan'a gönderilen AB misyonunun ayrılıkçı bölgelere girişine izin vermesini bekliyor.

AB-Rusya Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması müzakereleri, enerji, ticaret, güvenlik ve eğitim alanında işbirliğini kapsıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle