GeriDünya AB, Kuzey Kıbrıs’ta temsilcilik açacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB, Kuzey Kıbrıs’ta temsilcilik açacak

AVRUPA Birliği, Kuzey Kıbrıs’la ‘meşru ilişki’yi resmen başlatıyor ve kısa bir süre içinde KKTC’de ‘AB Temsilciliği’ açıyor. Avrupa Parlamentosu’nun Dış İlişkiler Komisyonu’nda yapılan ‘Kıbrıs konulu’ bir oturumda konuşma yapan AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen, ‘Artık şu anki hukuki zemini değiştirmemiz gerekiyor. En iyi yol Kuzey Kıbrıs’ta bir temsilcilik açılmasıdır’ dedi. Verheugen ayrıca, bir Kıbrıslı Rum’un, ‘Ada’dan askerlerin çekilmesi gerekmiyor mu?’ şeklindeki sorusuna ise tepki göstererek, ‘Eğer Annan Planı kabul edilseydi, (Türk askeri) çekilecekti ve sembolik sayıya inecekti. Ama artık aynen kalacak ve de büyük bir ihtimalle sayısı daha da artacak’ dedi.

KİLİSEYE TEPKİ

Dünkü toplantıya iki tarafın ‘Evetçiler’ cephesinde bulunan KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ve eski Rum Kesimi Lideri Yorgo Vasiliu da davetliydi. Verheugen yaptığı konuşmada Rum tarafına yönelik yoğun eleştiri getirdi. Verheugen, Rum tarafındaki referandum öncesi söylemleri ‘ırkçı söylemler’ olarak niteledi ve özellikle kilisenin yaklaşımını, ‘Adadaki Türkleri ikinci sınıf olarak algılayan ve Hıristiyanlık dininin ruhuna aykırı söylemler’ olarak değerlendirdi. Bugüne kadar Kuzey’deki Türklerle, ancak Rumlar aracılığıyla bağlantı kurabildiklerini, aksi durumu Rumların reddettiğini belirterek, ‘Artık durum değişmiştir. Şu anki hukuki zemini değiştirmek zorundayız. En iyi yol Kuzey’de bir temsilcilik açmak olacaktır’ dedi.

AMBARGO KALKSIN

Toplantıda bir konuşma yapan Talat ise, 1 Mayıs öncesinde sosyal ve ekonomik ambargoların kaldırılması gerektiğini söyledi. Avrupa Parlamentosu’nda basın toplantısı düzenleyen Talat, asker çekilmesinin gündemde olmadığını, çözüm ile sözkonusu olabilecek bu eylemin çözümsüzlükle gündeme getirilmesinin kabul edilmeyeceğini belirtti. Talat, Haziran’daki AB seçimlerinde de altı milletvekili ile temsil edilecek olan Kıbrıs’ın iki sandalyesinin Türklere ait olduğunu belirterek, AP’den ya bu sandalyelerin boş bırakılmasını ya da iki Türk milletvekilinin gözlemci olarak gönderilmesini talep ettiklerini ifade etti. Tayvan modelinin geçici bir unsur olduğunu belirten Talat, ‘Bu model geçici bir rahatlık yaratır ama sorunu çözmez’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle