GeriDünya AB Kıbrıs Tüzüğü'nü görüşüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB Kıbrıs Tüzüğü'nü görüşüyor

AB, KKTC'ye yönelik ekonomik açılımları değerlendirmeye başladı. Görüşülen Kıbrıs Tüzüğü'nde, Yeşil Hat yönetmeliğinin değiştirilmesi ve KKTC'ye 259 milyon euroluk yardım var.

AB üyesi ülkelerin Brüksel'deki daimi temsilcilerinden oluşan Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), Kıbrıs tüzüğü görüşmelerini bugün başlattı.

AB Komisyonu sözcülerinden Jean-Christophe Filori, konuya ilişkin açıklamasında, ''COREPER, cumartesi günü yürürlüğe sokulacak tüzüğü bugün tartışıyor'' diyerek, şöyle konuştu:

''Bu tüzük, Kıbrıs'ın kuzey ve güneyini ayıran Yeşil Hat üzerinde kişilerin ve malların dolaşımını düzene sokuyor. Ayrıca AB Konseyi, geçen pazartesi günü, Kıbrıslı Türklere destek iradesi gösterdi. Komisyon, konseyin bu kararını memnuniyetle karşıladı. Bunu biz de istiyorduk.

Konsey, bu amaçla komisyonun ayrıntılı öneriler hazırlaması talimatı verdi. Bu çalışma zaman alacaktır. Cuma gününe kadar 259 milyon euro'luk yardımın kullanılış programını belirlemek mümkün değil. Biraz daha fazla zamana ihtiyaç var. Bir program belirlemek gerekiyor. Elbette en kısa zamanda önerilerimizi belirleyeceğiz ve açıklayacağız.''

YEŞİL HAT YÖNETMELİĞİ

Kıbrıs’taki tarihi referandumların ardından KKTC’ye uygulanan ambargoların kaldırılması ‘Yeşil Hat’ yönetmeliğine kilitlendi. Yunanistan ve Rum yönetimi, KKTC’ye yardımların Yeşil Hat üzerinden yapılmasını isterken, İngiltere, KKTC ve Türkiye’nin isteği çerçevesinde yönetmeliğin değiştirilmesi için öneri sundu.

Rum yönetimi AB’deki tepkileri azaltmak için KKTC’ye yardım adı altında 4 maddelik öneri sundu. Kıbrıs’ın AB ile yaptığı katılım sözleşmesinin 10’uncu protokolü, AB müktesebatının, anlaşma olmaması durumunda adayı ikiye ayıran Yeşil Hat’ın kuzeyinde (Türk tarafında) uygulanmamasını öngörüyor. Bu çerçevede AB, Yeşil Hat yönetmeliği hazırlamış ve Türk tarafı ile ticaretin Rum kesimi üzerinden yapılmasını kararlaştırmıştı.

RUMLARIN AMACI KKTC’Yİ KONTROL

Rum Yönetimi KKTC’ye yönelik açılımları kendi kontrolü altında tutmak ve KKTC limanlarının uluslararası trafiğe açılmasını engellemek için AB’ye Yeşil Hat Yönetmeliği’ni genişleten teklif sundu. ‘KKTC’ye yardımı biz de destekliyoruz’ söylemi altında sunulan teklif dört maddeden oluşuyor:

- Kıbrıs’ın tamamında üretilen ürünlerin listesinin Yeşil Hat’tan gidip-gelecek olanlarla da genişletilmesi,

- Yeşil Hat’tan girip çıkan sanayi (imalat) ürünleri listesinin genişletilmesi,

- Kişi ve ürün dolaşımı için Kuzey ve Güney arasındaki geçiş noktalarının artırılması,

- AB tarafından onaylanan 259 milyon euroluk miktarın verilmesi.

İNGİLTERE-KKTC TEMASI

Ancak İngiltere, KKTC’yi denetim altında tutma girişiminde bulunan Rumların bu manevrasını engelledi ve dört maddelik karşı öneri sundu. AB’nin KKTC ile ‘doğrudan’ temasa geçmesi gerektiğini vurgulayan İngiltere, Rumların büyük tepkisini çekti. İngiltere’nin önerileri şöyle:

- Kıbrıslı Türklerin AB’a katılım şartları yaratılsın.

- AB Konseyi, AB Komisyonu’na Kıbrıslı Türklerle derhal ve doğrudan ilişki kurmaya çağırması kararı alsın. (limanlar açılsın)

- AB, Kıbrıslı Türklerle ilişkileri Kıbrıs Cumhuriyeti üzerinden geçirmesin.

- Referandumlarda takındığı tavır nedeniyle Kıbrıs Rum tarafı kınansın.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle