Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB Kıbrıs için kafa patlatıyor

  Hürriyet Haber
  14.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin dışişleri bakanları, Rum Yönetimi'yle yapılacak tam üyelik görüşmelerine Kıbrıslı Türkleri de oturtmanın yollarını araştırmak ve Kosova konusunda ortak strateji saptamak üzere dün İskoçya'nın başkenti Edinburgh'ta bir araya geldiler. AB kaynaklarına göre bu iki sorun, Avrupa'nın güneydoğu kanadında istikrarsızlık yaratan çok önemli pürüzler olarak değerlendiriliyor.

  Önümüzdeki 30 Mart'ta AB ile tam üyelik görüşmelerine başlayacak altı aday arasında yer alan Kıbrıs Rum Yönetimi, Kıbrıslı Türkler olmadan müzakerelere başladığı takdirde, AB Kıbrıs'ın bölünmüşlüğünü kabul etmiş olacak.

  AB kaynaklarından verilen bilgiye göre Kıbrıs Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides'in Kıbrıs Türk tarafına yeni önerilerde bulunacağını açıklamasından sonra toplantının yazılı gündeminde değişiklik yapıldı.

  Dışileri bakanlarının Klerides‘in önerilerini tartıştıktan sonra KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş‘a iletecekleri de kaydediliyor.

  Fransa'nın, Ada'nın Türk temsilcilerinin, tam üyelik müzakerelerine katılacak heyette yer almadığı takdirde, Rum Kesimi ile görüşmelerin ertelenmesi gerektiği yolunda yaptığı açıklama hem Yunanistan'ın, hem de Glafkos Klerides Yönetimi'nin telaşlanmasına yol açmıştı.

  Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgo Papandreu, Rum Kesimi'nin, tam üyeliğinin engellenmesi halinde, Yunanistan Parlamentosu'nun, diğer aday ülkelerin tam üyeliğine onay vermeyeceği tehdidinde bulunmuştu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı