GeriDünya AB İran'ı Güvenlik Konseyi'ne havale ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB İran'ı Güvenlik Konseyi'ne havale ediyor

Almanya, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanları, İran'ın nükleer çalışmalarına yeniden başlamasıyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi'nin devreye girmesi kararını aldıklarını açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Berlin'de İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ve AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile bir araya geldi.

Steinmeier, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile vardığı anlaşmayı ihlal ettiğini belirterek, “BM Güvenlik Konseyi'nin devreye girmesi kararını aldık” dedi.
İran'a Avrupa ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açmasını önerdiklerini, bu ülkeden siyasi, ekonomik ve teknolojik işbirliği yapmasını istediklerini bildiren Steinmeier, ancak İran'ın kendileri ile yaklaşık iki yıl önce vardığı anlaşmayı tek taraflı olarak iptal ettiğini söyledi. Steinmeier, İran'ın büyük bir fırsatı kaçırdığına inandıklarını ve UAEK'yi olağanüstü bir toplantıya çağıracaklarını kaydetti.

Steinmeier, çıkmaz bir yola girdiklerini, buna rağmen krizin diplomasi ve şiddete başvurulmadan çözülmesi konusunda çabalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Straw da, daha önce olumlu ilerlemeler sağladıklarını, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'tan bile İran'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olmasına karşı çıkmayacakları yönünde olumlu sinyaller aldıklarını ifade ederek, “Bu nedenle İran'ın müzakereleri kesme kararı çok üzücü” dedi.

Bir anlaşmaya uyulmadığı takdirde, konunun BM Güvenlik Konseyi'ne götürülmesi gerektiğini ifade eden Straw, İran halkına saygı duyduklarını, bu ülkenin nükleer enerjiyi sivil amaçlı kullanmak istemesine karşı olmadıklarını, ancak İran yönetiminin kendilerini bu konuda ikna edemediğini kaydetti.

Fransa Dışişleri Bakanı Douste-Blazy ise nükleer enerjinin sivil amaçlı kullanımı konusunda İran'a işbirliği önerdiklerini, ancak İran'ın uranyum zenginleştirmeye başladığını, bunun da artık müzakerelere hazır olmadığının bir işareti olduğunu söyledi.

Bunun kendileri için endişe verici bir durum olduğunu ifade eden Douste-Blazy, bu konuda Devletler Topluluğu'nun kararlı olması, Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti ile de birlik sergilemesi gerektiğinin altını çizdi.

Solana da, diğer AB ülkelerinin Almanya, İngiltere ve Fransa'nın görüşlerini tümüyle paylaştığını belirterek, “İran halkıyla hiçbir sorunumuz olmadığını vurgulamak istiyorum. Nükleer enerjiyi sivil amaçlı kullanmaya hakları da var. Ancak bunun sivil amaçlı olarak kullanılacağı yönünde şüphelerimiz var” şeklinde konuştu. Bu arada, toplantının yapıldığı Dışişleri Bakanlığı önünde toplanan yaklaşık 100 İranlı muhalif, Tahran yönetiminin nükleer çalışmalarını yeniden başlatma kararını protesto etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle