GeriDünya AB ile ilk sınav
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB ile ilk sınav

AB ile ilk sınav
refid:3410397 ilişkili resim dosyası

Üyelik müzakerelerinin ilk aşaması olan ‘Tarama Süreci’, bugün resmen başlıyor. Avrupa Birliği ile müzarekelerin ilk aşaması olan ‘Tarama Süreci’ bugün ‘Bilim ve Araştırma’ konusuyla bugün resmen başlatılacak. Toplantıya Türkiye Bilim ve Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) kalabalık bir heyet katılıyor. Bugün başlayacak olan ‘Tanıtıcı Tarama’nın ardından 14 Kasım’da da ‘Ayrıntılı Tarama’ yapılacak.

AB müktesebatının ‘analitik’ olarak incelenmesi anlamına gelen tarama süreci sırasında Türkiye, müktesebat konusunda ayrıntılı olarak bilgilendirilecek ve ulusal mevzuatının AB müktesebatına ne ölçüde uyduğu saptanacak.

Bugünkü toplantı sırasında AB Komisyonu’nun yetkilileri, AB’nin bilim ve araştırma politikalarını anlatacaklar. Toplantıda TÜBİTAK heyetinin, Türkiye’de ‘Bilim ve Araştırma’ alanında uyum yolunda neler yapıldığını anlatacağı belirtiliyor.

Toplam 35 başlığın tarama çalışmalarının bir yıla yakın sürmesi bekleniyor. Bu süre içinde taraması tamamlanmış olan başlıklarla ilgili müzakerelerin başlatılabileceği söyleniyor. AB Komisyonu, bu yıl içinde bir ya da iki başlıkla ilgili müzakere sürecinin başlatılabileceğini kaydediyor. Bu yılın sonuna kadar Bilim ve Araştırma, Eğitim ve Kültür, Kamu Alımları, Rekabet Politikaları, Yerleşme Hakkı ve Hizmetlerin Serbest Dolaşımı ile Sermayenin Serbest Dolaşımı olmak üzere 6 fasıl ile ilgili tarama yapılacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle