GeriDünya AB ile ‘gıda güvenliği’ faslı bugün açılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB ile ‘gıda güvenliği’ faslı bugün açılıyor

AB ile ‘gıda güvenliği’ faslı bugün açılıyor
refid:15177963 ilişkili resim dosyası

AB dönem başkanlığı bugün sona erecek olan İspanya, ağır işlemesiyle bilinen AB bürokrasinin bu geleneğini yıkarak Türkiye ile “Gıda Güvenliği, Bitki ve Hayvan Sağlığı” faslının açılacağını dün akşam saatlerinde resmen Ankara’ya bildirdi.

İspanya’dan gelen bu resmi bildiri üzerine Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bugün Brüksel’e giderek Türkiye-AB Hükümetlerarası Konferansı’na katılacak. Bağış’ın imza töreni için Brüksel’e gideceği dün akşam saatlerinde Devlet Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamayla da doğrulandı.

30 Haziran’a yetiştirildi

Gıda ile birlikte Türkiye’nin AB ile müzakereye açtığı fasıl sayısı 13’e çıkacak. 1 Ocak 2010’de AB dönem başkanlığını üstlenen ve Türkiye’ye destek veren ülkeler arasında yer alan İspanya, 6 ayda Türkiye ile en az 4 faslı müzakereye açmayı planlıyordu. Ancak Madrid, Kıbrıs Rum Kesimi ile Fransa’nın engellemeleri yüzünden bu planını hayata geçiremedi. Türkiye’nin gereken yasal düzenlemeyi tamamlayıp AB’ye iletmesi üzerine olağanüstü çaba gösteren İspanya, dönem başkanlığının son gününde de olsa bir faslı açıyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle