Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB için Cook devrede

  Hürriyet Haber
  30.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan'ın mali yardımlara vetoyu kaldırmaması nedeniyle tehlikeye düşen Türkiye-AB Ortaklık Konseyi'ni kurtarmak için AB Dönem Başkanı ve İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook bizzat devreye girdi. Cook, 25 Mayıs'ta yapılması planlanan Ortaklık Konseyi toplantısı öncesinde Ankara'ya gelecek.

  Dışişleri Bakanlığı'nın AB ile ilişkilerden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Uluç Özülker başkanlığındaki bir heyet de dün Londra'da, İngiliz dönem başkanlığı ile AB-Türkiye ortaklık ilişkileri konusunda görüşmelere başladı. Görüşmelerde, ortaklık ilişkilerinin geliştirilmesini öngören belge müzakere ediliyor.

  Türkiye'nin, Lüksemburg zirvesi kararına tepki olarak AB ile siyasi ilişkilerini askıya alma kararı çerçevesinde, Londra'da müzakere edilen belgede Kıbrıs, Kürt sorunu ya da insan hakları gibi siyasi unsurlar yer almıyor. Belge şu ana başlıklardan oluşuyor:

  Ankara anlaşması çerçevesinde Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesi

  Gümrük Birliği'nin derinleştirilmesi

  AB'nin Türkiye'ye yapacağı mali işbirliğine işlerlik kazandırılması

  Türkiye mevzuatının AB'ye yakınlaştırılması

  Türkiye'nin, AB'nin çeşitli programlarına dahil edilmesi

  Belge üzerinde uzlaşma sağlanması halinde, dönem başkanı İngiltere'nin, Yunanistan'ın Gümrük Birliği'nden gelen mali yardımlara koyduğu vetoyu kaldırmak için yeni bir formül bulması gerekiyor. 26 Mayıs'taki Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısından bir gün önce, AB dışişleri bakanları kendi aralarında toplanarak, belgenin son halini müzakere edecekler. Belgeyi onaylamaları halinde ise Türkiye ile AB arasında bir yıldır gerçekleştirilemeyecek Ortaklık Konseyi toplantısı Lüksemburg'da yapılacak.

  Ancak Türkiye, toplantının yapılması için, Londra'da müzakere edilen belgede de yer alan, Yunanistan'ın mali yardımlara vetoyu kaldırmasını ön şart olarak görüyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı