GeriDünya AB’den Talat’a Brüksel daveti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB’den Talat’a Brüksel daveti

AB, KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat’ı referandum sonuçlarını değerlendirmek üzere Brüksel’e davet etti. Salı günü Brüksel’de olacağını açıklayan Başbakan Talat, AB’den ambargoların derhal kaldırılmasını isteyeceğini söyledi.

AB’den davet, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu İnsan Hakları ve Ortak Güvenlik ve Savunma Komitesi üzerinden geldi. Komite Başkanı Elmar Broke önceki gün gönderdiği davet mektubunda, Talat ile referandum sonuçlarını değerlendirme toplantısı yapmak istediklerini belirtti.

VERHEUGEN’LE GÖRÜŞECEK

Talat,
Hürriyet’e AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Günter Verheugen başta olmak üzere birçok AB yetkilisi ile biraraya geleceğini söyledi. Talat, uygulanan ambargoların derhal kaldırılmasını isteyeceğini vurgulayarak, ‘Kıbrıs’ın kuzeyinde ‘evet’ çıktıktan sonra artık ambargoları sürdürmenin makul bir nedeni kalmamış olacaktır. Ambargoları kaldırmak AB’nin birinci görevidir’ dedi.

Talat, AB’nin talep ettiği ve destek verdiği Annan Planı’na Türk tarafı olarak onay verildikten sonra yeni duruma göre önlemlerin de alınması gerektiğini ve AB’den, ticari ve siyasi ambargoların kaldırılmasını şiddetle isteyeceğini kaydetti.

NELER TALEP EDECEK

Talat,
şöyle konuştu: ‘En önce ticaretle ilgili, ihracat ve ithalat serbest bırakılmalı. Dolaşım, ve seyahatle ilgili kısıtlamalar kaldırılmalı. Uçaklar KKTC’ye inip kalkabilmeli. Çoğu ülkenin temsilciliği var zaten. Uluslararası tanınma konusunda ise, BM Güvenlik Konseyi’nin daha önce almış olduğu tanınmayacağı kararı durduğu sürece zor. O noktada ne yapabiliriz değerlendirme yapacağız. Uluslararası ilişkiler bağlamında devletlerin tanıma isteklerini ortaya koymaları lazım.’

PLAN GÖRÜŞÜLMEZ

Annan Planı’nın tekrar gündeme gelmesinin de zor olduğuna dikkat çeken Talat, ‘Bu iş oyuncak değil, Annan Planı tekrar müzakere masasına gelemez’ diye konuştu. Talat, Brüksel’e beraberinde kimleri götüreceği konusunu ise daha sonra belirleyeceklerini sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle