Dünya AB’den limanlar için şartlı deklarasyon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB’den limanlar için şartlı deklarasyon

AB temsilcileri bugün Kıbrıs konusunda karşı deklarasyonu görüşecek. Fransa’nın talebi doğrultusunda, Türkiye’ye limanları Rumlara açması için 2006 sonuna kadar süre tanınması bekleniyor.

AB Daimi Temsilcileri (COREPER) bugün Türkiye’nin Ankara Anlaşması Protokolü’nü imzalarken yayınladığı ve Ankara’ nın Rum Kesimi’ni tanımadığını beyan ettiği deklerasyona verilecek yanıta karar vermek için toplanıyor. Deklarasyona Türkiye’ye limanlarını açması için 2006 sonuna kadar süre verilmesi çağrısının eklenmesi bekleniyor.

AB Dönem Başkanı İngiltere tarafından hazırlanan ve üzerinde AB ülkelerinin ‘büyük ölçüde mutabakata’ vardığı deklarasyon taslağında Ankara’ya Gümrük Birliği’ni tüm AB ülkelerine eksiksiz ve ayrım yapmaksızın uygulama çağrısı yapılıyor. Ayrıca hava ve deniz limanlarının Rumlara açılması ve ilişkilerin ‘hukuki’ olarak normalleştirilmesi isteniyor. AB kaynakları, Fransa’nın isteğiyle uyum protokolünün uygulanmasının bir takvime bağlanabileceği ve 2006 yılına kadar tam uygulama olmazsa Türkiye’yi ciddi yaptırımlar bekleyebileceğine dikkat çekiyorlar.

Kıbrıs Rum Kesimi, limanların açılmasıyla ilgili AB’nin tam desteğini almış gözüküyor. AB Komisyonu bu konunun AB için ‘kırmızı çizgi’ olduğunu belirmişti. Ankara ise limanların Rum bandıralı gemilere açılmasının söz konusu olmadığını muhataplarına bildirdi.

TANIMA İSTİYORLAR

Fransa ve Kıbrıs Rum Kesimi ise, ‘ilişkilerin hukuki olarak normalleştirilmesi’ çağrısının bir adım ileri gidilerek ‘tanıma çağrısı’ haline getirilmesini istiyor. Ancak AB Dönem Başkanı İngiltere bu ifadeye karşı çıkıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle