Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB’den Kıbrıs’a 1 yıllık öteleme kararı çıktı

  Zeynel LÜLE / BRÜKSEL
  12.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği liderleri, hafta başında AB Dışişleri Bakanları’nın Türkiye ile ilgili kararını tartışmadan onayladı. Buna göre AB, Türkiye’nin limanlarını açma yükümlülüğünü yerine getirip getirmediğini gelecek yıl yeniden değerlendirme kararı aldı.

  AB zirvesinde onaylanan kararda, “Tekrarlanan çağrılara rağmen Türkiye’nin Ek protokol yükümlülüklerini yerine getirmeyi (limanlarını ve havaalanlarını Kıbrıs Rum kesimine açmayı) reddetmesinden derin üzüntü duyulduğu” belirtildi. 

  Buna göre, Türkiye’nin katılım müzakerelerinde 2006 yılında alınan, limanlar meselesi çözülünceye kadar 8 faslın dondurulması ve kalan fasılların kapatılmaması yaptırımı geçerliliğini koruyacak. AB Komisyonu’na Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini yakından takip etme ve bir sonraki ilerleme raporunda durum değerlendirmesi yapma görevi verildi.     

  Rumlardan altı başlığa veto kartı              

  Kıbrıs Rum Kesimi, “tek taraflı” olarak bir deklarasyon yayımlamış ve Kıbrıs konusunda ilerleme olana kadar 6 yeni başlığı “veto” edebileceğini duyurmuştu. Rumların, AB dönem başkanıyla vardıkları uzlaşma çerçevesinde 21 Aralık’ta Türkiye ile çevre faslının açılması gerçekleşecek.                  

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı