GeriDünya AB’den Bush’a tam donanımlı Irak desteği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB’den Bush’a tam donanımlı Irak desteği

ABD Başkanı George Bush ile AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını biraraya getiren zirveden Washington Yönetimi’ne Irak konusunda tam destek çıktı.

Zirvenin ardından karşılıklı uzlaşma havasında geçen basın toplantısında konuşan Bush, fikir ayrılıklarının makul şekilde çözülmesinin önemine değindi ve Brüksel temasları sırasında, Irak ve Afganistan gibi konularda kendisine söylenenlerden ve müttefikler tarafından yapılanlardan memnun olduğunu dile getirdi. Bush, İran’ın nükleer programı hakkındaki bir soruya ise ‘İran’ın nükleer silahlara sahip olmaması hepimizin menfaati icabıdır. Hizbullah gibi terör örgütlerine verdikleri destek ile Ortadoğu’da barışı engelliyorlar. Bu son bulmalı.’ dedi. Bush ayrıca, ‘Bazıları bizim İran’a saldıracağımızı düşünüyor. Bu komik bir düşünce ancak tüm seçenekler açıktır’ diye konuştu.

TEKRAR TEMASTALAR

Basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso, ‘AB ve ABD tekrar temas kurdular’ diyerek, bu işbirliğinin stratejik açıdan çok önemli ve kaçınılmaz olduğunu anlattı. ‘Terörizm, fakirlik gibi sorunları bir ülke tek başına aşamaz’ diyen Barroso, ‘Irak’ın istikrarlı ve demokratik bir ülke olması için siyasi ve ekonomik destek vermek istiyoruz. Irak hükümeti somut işbirliği önerirse katılırız’ dedi.

AB Dönem Başkanı Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker de AB ve ABD diyalogunun her zaman var olduğunu, bugünkü sıcak havanın gelecek yaz Washington’daki AB-ABD zirvesinde de görüleceğini söyledi. Yeni Irak hükümetini ABD ile birlikte desteklemek istediklerini kaydeden Juncker, Irak’ın yeniden inşası için ABD ve AB’nin ortak bir konferans düzenleme konusunda anlaştığını da dile getirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle