Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘AB bizden eşcinsel olmamızı da ister’

  Hürriyet Haber
  14.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum kesiminde 1993'ten bu yana süren eşcinsellik krizi büyüyor. Kilisenin muhalefeti yüzünden eşcinselliği suç olmaktan çıkaran yasa tasarısını meclisten bir türlü geçiremeyen Rum Hükümeti, Avrupa Konseyi'nin ultimatomuyla köşeye sıkıştı. Klerides Yönetimi, 29 Mayıs'a kadar homoseksüellere özgürlük tanımazsa, Avrupa Konseyi tarafından cezalandırılacak. Tasarının baş düşmanı Başpiskopos Hrisostomos ise bu yasanın Ada'yı homoseksüellerle dolacağını öne sürerek ‘Yarın bizden eşcinsel olmamızı da isterler’ dedi.

  Rum Yönetimine soğuk terler döktüren kriz, 1993'te eşcinselliği yüzünden cezaya çarptırılan, Rum Homoseksüeller Hareketi Başkanı Alekkos Mordinos'un ülkede insan haklarının ihlal edildiğini iddia ederek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmasıyla başladı. Mahkemenin, Mordinos'un başvurusunu görüşmeyi kabul etmesi üzerine Rum Yönetimi, alelacele bir yasa tasarısı hazırlayarak Meclis'e gönderdi. Ancak yönetim üzerinde büyük nüfuzu bulunan Ortodoks Kilisesi, tasarıya şiddetle karşı çıktı ve her defasında yasanın geçmesini engelledi. Bu süre içinde Avrupa Konseyi, Güney Kıbrıs'a baskıyı artırdı. 7 Nisan'da yapılan Avrupa Konseyi Müsteşarlar Toplantısı'ndan, Konseyi beş yıldır oyalayan Rum Hükümeti'ne ültimatom verilmesi kararı çıktı. Bu kararla, 31 Mart'ta Avrupa Birliği'ne üyelik müzakerelerine başlayan Rum Hükümeti zor durumda kaldı. Rum Yönetimi'nin Avrupa Konseyi'ndeki Daimi Temsilcisi Thalia Petridou 29 Mayıs'a kadar yasanın çıkmaması halinde Konsey'in Rum Hükümeti'ni insan hakları ihlaliyle suçlayan bir karar alacağını ve Güney Kıbrıs'a yaptırım uygulanacağını bildirdi.

  PAPAZ ÖFKELİ

  Yasa tasarısına karşı isyan bayrağı açan Başpiskopos Hrisostomos ise ultimatomdan sonra tonunu sertleştirdi ve ‘Bu yasa çıkarsa Kıbrıs homoseksüellerle dolacak. Yasa, eşcinselliği teşvik edecek’ dedi.

  Hrisostomos, hafta sonunda yaptığı bir açıklamada, İncil'den kadın-erkek ilişkileri konusunda örnekler vererek ‘Eşcinsellik insan hakkı değildir. Tanrı, kadın ve erkekleri üremeleri için yarattı. Eşcinselliğin serbest bırakılmasını ancak Helen ulusunun düşmanları isteyebilir. Bugün yasağı kaldırın diyenler yarın Avrupa Birliği’ne girdiğimizde bize eşcinsel olun da der' diye konuştu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı