GeriDünya AB Belarus'a yaptırımları yumuşatma hazırlığında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB Belarus'a yaptırımları yumuşatma hazırlığında

AB uluslararası standartlara uygun yapılmayan seçimler, muhalefete ve basına baskı nedeniyle Belarus'la son 4 yıldır en alt düzeye inen ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor.

AB yetkililerince “Avrupa'nın son diktatörü” olarak adlandırılan Belarus Devlet Başkanı Alexandır Lukaşenko'nun bazı siyasi tutukluları serbest bırakma kararını ve geçen ay yapılan genel seçimleri "ödüllendirmek" isteyen AB dışişleri bakanları, Lüksemburg'daki toplantılarına Belaruslu mevkidaşları Sergei Martinov'u da davet ettileriMartinov'un da katılımıyla süren toplantıdan AB'nin Belarus'a yaptırımlarını yumuşatma kararı çıkması bekleniyor. Birçok üye ülke ve AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Belarus'a uygulanan siyasi yaptırımların ve üst düzey yetkililere seyahat yasağının tümüyle kaldırılmasını isterken, Hollanda'nın öncülük ettiği az sayıda üye, ileri bir adım olacağı gerekçesiyle buna karşı çıkıyor.

15-16 Ekim'deki AB zirvesinin hemen öncesinde toplanan AB dışişleri bakanları ayrıca 10 Ekim'den önce Gürcistan'dan askerlerini çekme taahhüdüne bağlı kalan Rusya'yla ilişkileri ele alacak.

Birçok AB üyesi, Gürcistan'daki savaş nedeniyle askıya alınan AB-Rusya Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması müzakerelerine devam edilmesini isterken, Polonya ve bazı Baltık ülkeleri, savaştan önce ayrılıkçı bölgelerde 3 bin olan Rus askeri sayısının bugün 7 bine yükseldiği gerekçesiyle stratejik ortaklık müzakerelerinin askıda kalmasını istiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle