GeriDünya AB anlaşması müzakereleri başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB anlaşması müzakereleri başladı

AB anlaşması müzakereleri başladı
refid:6945014 ilişkili resim dosyası

AB üyesi ülkeler, 2009 yılındaki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesinde uygulamaya sokulması planlanan yeni AB anlaşması üzerinde resmi müzakerelere başladı. AB'nin gündem maddeleri arasında "Ekümenik Patrikhane" de var.

Fransa ve Hollanda'daki referandumlarda reddedilen AB anayasasının boşluğunu dolduracak olan yeni AB anlaşmasının temel unsurları ve çerçevesi, Almanya dönem başkanlığının haziran zirvesindeki çetin pazarlıklar sonucunda belirlenmişti.

Özellikle yeni AB anlaşmasında öngörülen ve ülkelerin nüfuslarını dikkate alan ikili çoğunluk sistemine muhalefet eden Polonya, altına imza attığı bazı zirve kararlarının “açıklığa kavuşturulmasını talep edeceğini” dile getiriyor.
Polonya, son AB zirvesindeki ısrarlı tutumuyla yeni AB anlaşmasında öngörülen oylama sisteminin 2017 yılına kadar ertelenmesini sağlamıştı.

Portekiz dönem başkanlığının AB anlaşmasının kapsamlı müzakereleri için topladığı Hükümetler Arası Konferans'ın ekim ayı sonuna kadar nihai metin üzerinde uzlaşması bekleniyor. Üye ülkelerin katıldığı müzakerelerde AP'yi ise Alman Hristiyan Demokrat Elmar Brok, İspanyol Sosyalist Enrique Baron Crespo ve İngiliz Liberal Andrew Duff temsil ediyor.

İstanbul'daki Patrikhane'nin sadece Türk-Yunan konusu olmadığını, Avrupa ve uluslararası camiayı da ilgilendirdiğini öne süren Yunanistan'ın çabalarıyla AB'nin Dışişleri Bakanları toplantısının gündem maddeleri arasına "Ekümenik Patrikhane" de alınmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle