Dünya AB aile fotoğrafına Türkiye’yi de çağırın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB aile fotoğrafına Türkiye’yi de çağırın

AB aile fotoğrafına Türkiye’yi de çağırın

Türkiye 2004 yılına kadar AB zirveleri fotoğraflarında yer alıyordu. Dün Ankara’yı ziyaret eden yeni AB Komisyonu’nun üç üyesine, Türk liderlerin yeniden AB karesine girmesi için formül bulmaları çağrısı yapıldı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn ve Avrupa Birliği İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi Komiseri Christos Stylianides Türkiye-AB ilişkilerini canlandırmak adına dün Ankara’da temaslarda bulundu. AB ile ilişkilerin ileriye götürülmesinin yanı sıra görüşmelerde ikinci önemli başlık ise Suriye’de yaşanan gelişmeler ve IŞİD’le mücadele oldu. AB Temsilcisi Mogherini, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetine, özellikle yabancı savaşçılar konusunda “İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının yetkilerinin entegre edilmesi gerek bu sadece güvenlikle ilgili bir konu değil” mesajı verdi.

Kendilerine “AB’den gelen 3 silahşörler” benzetmesi yapan AB komiserleri dün Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve AB Bakanı Bozkır ile bir araya geldi. AB temsilcileri ve Türk bakanlar çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Bakan Bozkır, AB’ye Türk liderlerin aile fotoğraflarına girmesi için hatırlatmada bulunması dikkat çekti. Toplantıda şu mesajlar verildi:

Çavuşoğlu: “Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki irademizi dile getirdik. Rum tarafının suni nedenlerle terk ettiği müzakere masasına dönmesi önemli. AB toplantılarına düzenli davet edilme yönünde beklentimizi ve Türkiye-AB zirveleri düzenlenmesini rica ettik.”
Bozkır: “Türkiye fasılların açılmışcasına gayretlerini sürdürmektedir. 28 faslı açtığımızı 14 faslı kapattığımızı düşünüyoruz. Türkiye liderleri 2004’e kadar AB aile fotoğraflarında yer alırken sonraki dönemlerde yer alamadılar. Pratik formüllerle, kamuoylarının net olarak göreceği şekilde Türkiye liderleri de aile fotoğraflarında bir şekilde yer alacaklardır.”

Reformlara ihtiyaç var

Hahn: Hukuk ve temel haklara ilişkin bazı reformlara ihtiyaç devam ediyor. Yeni AB Komisyonu sürecin Türkiye ile birlikte hızlandırılması için elinden geleni yapmaya hazırdır.

Çözüm sürecine tam destek

Mogherini: “Türk hükümeti, AB konusunda önemli adımlar attı. Bu nedenle de göreve gelir gelmez Türkiye’yi ziyaret ettik. Suriyeli sığınmacılara 70 milyon Euro’luk yardım yapılacak. AB’nin Kürt sorununun çözümlenmesi ile ilgili tam desteğini belirtmek istiyorum. Suriye’ye savaşmak üzere giden yabancı savaşçılar konusunu da ele aldık. Her iki tarafa da akışın durdurulmasının sağlanması önemli. AB açısından bakıldığında dışişleri ve içişleri bakanlarının yetkilerinin entegre edilmesi önemli. Bu sadece güvenlikle ilgili bir konu değil. AB’de önlem konusuna odaklanmamız gerekiyor.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle