GeriDünya 8 yaşındaki çocuk günlerdir havalimanında bekletiliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

8 yaşındaki çocuk günlerdir havalimanında bekletiliyor

8 yaşındaki çocuk günlerdir havalimanında bekletiliyor

Paris c Afrika kökenli sekiz yaşındaki çocuk 10 gündür tek başına kendisi için verilecek kararı bekliyor. Komarlı çocuk sınır dışı edilmeyi bekleyenlerin bulunduğu bölümde polis gözetimi altında tutuluyor.

Daha iyi bir yaşam için annesi tarafından Fransa’ya gönderilen çocuk Hint Okyanusu’nda bulunan Komar adalarından 21 Mart’ta 8 bin km yol kat ettikten sonra polis engeline takıldı.

Kuzeninin kimlik kartları ile annesi tarafından uçağa bindirilen küçük çocuk, pasaportunun kendisine ait olmadığı fark edilmeseydi halası tarafından karşılanacaktı.  

Polisin pasaport kontrolündeki şüphesi üzerine Komarlı erkek çocuk hemen belgesiz göçmenler için ayrılan alana alındı ve burada ülkeye yasadışı girmeye çalışan yetişkin şüphelilerle 10 gündür aynı alanı paylaşıyor. 

Europe 1 konuşan Avukat, Catherine Davud ise “Bizim için hapsedilmesi şok.. Neden başka çözümler varken, onun için özel bir alan ayrılması gerekirken neden burada kilit altında tutuluyor?” dedi. 

ÇOCUK VE GÖÇMEN HAKLARI SAVUNUCUSU DERNEKLERİ HAREKETE GEÇTİ

Böyle bir olayın yaşanması üzerine dünya çapındaki çocuk ve göçmen hakları savunucusu olan dernekler hemen harekete geçerek, “Çocuk Hakları Uluslararası Sözleşmesi'nin ihlali iddiasıyla hiçbir çocuğun herhangi bir nedenle kilitli kalmaması gerekir” maddesinin uygulanmasını talep ettiler. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle