GeriDünya 8.3’lük depremde 11 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

8.3’lük depremde 11 ölü

8.3’lük depremde 11 ölü
refid:30103866-spot ilişkili resim dosyası

ŞİLİ kıyıları yakınlarında 8.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. En az 11 kişi öldü.

Geçmişteki yıkıcı depremlerin acısını fazlasıyla hisseden Şili’nin dersine iyi çalışması, can kaybının görece az sayıda kalmasını sağladı.

YENİ ZELANDA’DA ALARM

Depremin merkez üssünün başkent Santiago’nun yaklaşık 250 km güneyinde olduğu bildirildi. Deprem, 1500 km ötedeki Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te de güçlü bir şekilde hissedildi.
Şili donanması, Coquimbo kentini vuran tsunami dalgalarının 4.5 metreye ulaştığını duyurdu. Illapel kentinde 26 yaşındaki bir kadın, deprem sırasında evinin duvarının çökmesi sonucu hayatını kaybetti. Bir kişinin de kalp krizi sebebiyle yaşamını yitirdiği öğrenildi. Peru, Ekvador ve Hawaii’nin dışında 9000 km uzaklıktaki Yeni Zelanda’da bile tsunami alarmı verildi. 2010 yılında Şili’de meydana gelen 8.8 büyüklüğündeki depremde 500’den fazla kişi ölmüş, 220 bin ev yıkılmış ya da hasar almıştı.

GAYET HAZIRLIKLIYDILAR

Dünyada kayıtlara geçen en büyük deprem de 1960 yılında Şili’de yaşanmıştı. 9.5 büyüklüğündeki bu depremden ders çıkaran Şili, yaşanabilecek yeni felaketleri hazırlıklı olarak karşıladı. Ülkede, binalara ilişkin deprem kodları çok sıkı uygulanıyor. Kentlerin altyapısı da felaket senaryolarına uygun planlanmış durumda.
Uzmanlara göre, Şili’nin depremden az hasarla çıkması, ülkenin geçen zaman içinde dersine çok çalıştığını gösteriyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle