GeriDünya 75 bin çocuk ölecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

75 bin çocuk ölecek

75 bin çocuk ölecek
refid:12028076 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en zengin sekiz ülkesinin oluşturduğu G-8 Zirvesi yarın İtalya'nın L'Aquila kentinde başlayacak. Liderler L'Aquila'da 3 gün boyunca dünyanın sorunlarını tartışacak, bu 3 günlük süre içinde ise dünya çapında 75 bin çocuk yaşamını yitirecek.

ABLUKAYA ALDILAR

Sivil toplum örgütü “Save The Children” İtalya'da 3 gün sürecek G-8 zirvesi boyunca dünyada 75 binden fazla çocuğun öleceği açıklamasını yaptı.

G-8 zirvesi öncesi çağrıda bulunan uluslararası yardım kuruluşu "Save The Children" yardım çağrısında bulunarak, “her yıl hala 9.2 milyon çocuk ölüyor, bu kabul edilemez. Almanya, Kanada, ABD, Fransa, Britanya, İtalya, Japonya ve Rusya'nın oluşturduğu G-8 zirvesi boyunca 75 binden fazla çocuk ölecek” dedi.

Açıklamada, G-8'in eski liderlerinin pek de yerine getirmedikleri sözler verdikleri belirtildi ve “Bu yıl yardımı ikiye katlayarak çocukların hayatlarını kurtarma taahhütlerini göstermeliler” denildi.

ÇİN ZİRVEYE KATILMIYOR

İtalya'da yapılacak G-8 zirvesine Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'nun da katılması bekleniyordu. Ancak Çin'in Sincan bölgesinde meydana gelen çatışmalarda 156 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Çin Devlet Başkanı Hu Jintao G-8 zirvesi ziyaretini iptal ederek ülkesine geri döndü. G-8 zirvesinde Uygurlara karşı yapılan katliamı da gündeme gelmesi bekleniyor. ABD Başkanı Obama ve zirvenin ev sahipliğini yapan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin bu sorunu Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile konuşması bekleniyordu.

BERLUSCONİ: ÖNEMLİ BİLDİRİLERİN ÇOĞU HAZIR

Zirve öncesi basın toplantısı yapan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, L'Aquila kentinde yarın başlayacak G-8 zirvesine ilişkin açıklamada bulundu. Berlusconi, "önemli bildirilerin çoğu hazırlanmış vaziyette. Diğer liderlerle genel itibarıyla mutabakat da sağlanmış durumda" dedi.

Berlusconi, İtalya'nın ev sahibi olarak zirve hazırlıklarını en iyi biçimde tamamladığını savunarak, "Silahsızlanma, terörle mücadele, sürdürülebilir bir gelecek temini, Afrika'ya su, gıda güvenliği gibi siyasi konulara ilişkin bildirilere ortak çalışma neticesinde neredeyse nihai şeklini vermiş bulunmaktayız" diye konuştu.

İRAN KONUSUNDA BÖLÜNDÜLER

İtalya Başbakanı Berlusconi, İran konusunda ise G-8 ülkelerinin adeta ikiye bölündüklerinİ söyledi.

ZİRVE ÖNCESİ 36 GÖZALTI

G-8'i protesto amacıyla düzenlenen gösterilerden kaynaklanan gerilim de devam ediyor. İtalyan güvenlik birimlerinin bugün gözaltına aldıkları 36 göstericiden 10'u hakkında ihtiyati tutuklama kararı çıktığı açıklandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle