Dünya Haberleri

DÜNYA

  64 yıl önce dünya sarsılmıştı

  Hürriyet Haber
  07.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  64 yıl önce bugün, saatler 08.15'te (TSİ 02.15) insanlık tarihinin en korkunç saldırılarınan biri gerçekleşti. Hiroşima'ya tarihin ilk atom bombası atıldı. Kentin üzerinde atom bombası infilak etti ve bir anda binlerce insan hayatını kaybetti. Bugün Japonlar yeniden kurbanlarını saygıyla andı. Ama bombayı atan Amerika, masum kurbanlar için şimdiye dek hiç özür dilemedi.

  Görmemizi istemedikleri fotoğraflar

  Hiroşima 64 yıl sonra

  Japonya'nın batısındaki Hiroşima kentinde kurbanların anısına düzenlenen törene, aralarında ABD'nin attığı bombadan kurtulmayı başaranların da bulunduğu, Başbakan Taro Aso ve 60 kadar ülkeden temsilcilerden oluşan yaklaşık 50 bin kişi katıldı.

  ATOM BOMBASINA DAYANAN TEK YAPI: GENBAKU

  ABD'den temsilcinin katılmadığı ve 6 Ağustos 1945'te korkunç bombanın patladığı kentte, büyük hasar görmesine rağmen ayakta kalan tek bina olan "Genbaku"nun önünde düzenlenen törende, kentin Belediye başkanı Akiba, Başkan Barack Obama'nın nükleer karşıtı tutumunu övdü.

  Atom bombasına başvuran tek nükleer güç olduğunun altını çizdiği ABD'nin Başkanı Obama'nın, "ülkesinin dünyanın nükleer silahlardan kurtulması için ahlaki davranma sorumluluğu bulunduğunu" söylediğini anımsatan Akiba, "nükleer silahların ortadan kaldırılması sadece Hibakuşalar'ın (atom bombasından kurtulanlar) değil, bu gezegendeki halkların ve ulusların çoğunluğunun dileğidir" dedi.

  SAAT 08.15'TE HİROŞİMALILAR AYAĞA KALKTI

  Belediye Başkanı, "biz, dünyanın çoğunluğu kendimizi, (Obamajorite) olarak nitelendiriyoruz ve nükleer silahların 2020'ye kadar ortadan kaldırılması için tüm dünyayı bize katılmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

  Kentin üzerinde atom bombasının infilak ettiği yerel saatle 08.15'te (TSİ 02.15) törene katılanlar ayağa kalktı ve korkunç ısı ile radyasyonun yarattığı rüzgarla paramparça olan kurbanlar anısına saygı duruşunda bulundu.

  ÜÇ GÜN SONRA BOMBA NAGASAKİ'YE DE DÜŞTÜ

  Hiroşima'ya atılan atom bombası yüzünden 6 Ağustos - 31 Aralık 1945 arasında toplam 140 bin kişi hayatını kaybetti.

  ABD, 9 Ağustos'ta da 70 bin kişinin ölümüne neden olan ikinci atom bombasını Nagasaki kentine attı.

  Japonya 15 Ağustos 1945'te teslim oldu ve o tarihten bugüne dek barışçı bir ulus ve ABD'nin en yakın müttefiklerinden birisi haline geldi. Buna karşılık Amerikan hükümeti, masum kurbanlar için şimdiye dek özür dilemedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı