GeriDünya 6 yaşındaki ufaklığa sarkıntılık suçlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

6 yaşındaki ufaklığa sarkıntılık suçlaması

ABD'nin Florida eyaletinde Eustis kentinde, 6 yaşındaki bir çocuk, okul yetkilileri ve polis tarafından ‘ağır seks suçu işlemekle’ suçlandı.

İsmi açıklanmayan çocuğun, okul otobüsünde 10 yaşındaki bir kızı okşayarak sarkıntılık ettiği öne sürülüyor. Çocuğun ‘şehvet düşkünlüğü’ ve ‘cinsel tacizde bulunmakla’ suçlandığını belirten yetkililer, bunun ‘adam dövmek’ gibi ağır suç kapsamına girdiğini açıkladılar.

Tazice uğrayan ‘mağdure’nin annesi, çocuğun, kızının elbisesinin içine elini sokarak okşadığını ve göğüslerini ısırmaya kalkıştığını iddia ediyor. Sarkıntılıkla suçlanan çocuğun annesi ise bir başka çocuğunun itmesi üzerine oğlunun kızın üstüne düştüğünü savunarak, ‘Çocuğum ne olup bittiğini anlamıyor bile. Bu delice bir suçlama’ diye konuştu. Florida eyaletinin yasalarına göre, çocuk hakkında dava açılıp açılmayacağına ilişkin karar, okul yönetimine bırakılıyor.

Genizdeki et okul başarısını etkiliyor

ABD'de yapılan bir araştırma, okulda başarısızlığın çocukların genizindeki etten kaynaklanabileceğini gösterdi. Rahat nefes alamadığı için uykusuzluk çeken çocukların derslerine konsantre olamadığı ve kötü netice aldıkları belirtildi. Uzmanların açıklaması şöyle : ‘Bademcik ve geniz eti, solunumu güçleştirerek şiddetli horlamaya yol açar. Rahat nefes alamayanlar sık sık uyanır ve ertesi güne yorgun başlar. Böyle bir rahatsızlığı olan çocuklar hiperaktiftir, konsantrasyonları kısa sürelidir, saldırgandır ve tüm bunlar öğrenmeyi engelleyici faktörlerdir.’ Aynı uzmanlar, dikkatini toplayamayan ve okulda iyi netice alamayan çocukların gözlerinin yanısıra bademciklerinin ve geniz etlerinin kontrol edilmesini tavsiye ediyor.

Alzheimer'de patlama bekleniyor

American Journal of Public Healt dergisi, yeni bir tedavi yöntemi bulunmaması durumunda, önümüzdeki 50 yılda ABD'de, Alzheimer'li hasta sayısının dörtle çarpılacağını bildirdi.

Önümüzdeki yarım yüzyılda, nüfusu hızla yaşlanan ABD'de, her 45 kişiden birinin bu amansız hastalıkla yaşamak zorunda kalacağı, daha uzun yaşayan kadınlarda hasta sayısının erkeklere göre bir misli fazla olacağı da öne sürüldü. Johns Hopkins Hastanesi uzmanlarının araştırmalarına dayanan yazıda ayrıca, 1997'de 2.32 milyon Alzheimer'li Amerikalı*nın % 68'inin kadın olduğu da bildiriliyor. Ayrıca Prof.Donald Brookmeyer ‘yaş ilerledikçe hastalık ilerliyor mu, yavaşlıyor mu yoksa geriliyor mu?’ tartışmasına da bir cevap getiriyor: ‘Elimizdeki araştırma sonuçlarına göre, Alzheimer hastalığı 90 yaşına kadar ilerlemeye devam ediyor.’Yorumları Göster
Yorumları Gizle