GeriDünya 6 ülkeden sanatçılar sahneye çıkacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

6 ülkeden sanatçılar sahneye çıkacak

6 ülkeden sanatçılar sahneye çıkacak

Su Arts Derneği’nin Offenbach’ta düzenlediği MainWeltmusik festivali 4’üncü kez yapılacak. Cuma günü başlayıp pazar gününe kadar sürecek festivale Almanya, Türkiye, İspanya, Portekiz, İsrail ve Suriye’den sanatçılar katılacak.

OFFENBACH’a kalıcı bir festival kazandırdıklarını belirten Su Arts Derneği Başkanı Hasan Yükselir, şunları söyledi: “Offenbach, Venedik Mimarlık Bienali’nde aktif konut imar projeleriyle bir ‘Arrival City’ modeli olmasıyla ‘ulaşanların şehri’dir. Ama aynı zamanda MainWeltmusik festivali gibi birçok etkinliğin katkısıyla Offenbach artık kültürlerin şehridir diyoruz. Offenbach’ta yaşayanların yüzde 60’ı göçmen. 150 ulustan insan var. Bu nedenle bir arada yaşamanın vazgeçilmez olması için festivalimiz katkı sunmaya devam edecektir. Birlikte yaşamanın ortak dilini oluşturmaya müzik ve dansla gerçekleştirmeye çalışıyoruz. İsrail, Almanya, İspanya, Portekiz, Suriye ve Türkiye kültürünün bir arada gösterilmesi, o ülkelerden insanların hayatına güzellik katacaktır. Anadolu türkülerinde, müziğinde birlikte yaşama söylemi önemli bir yer tutar. Bu yüzden her yıl Anadolu müziğini, Türk müziğini yapan usta sanatçılar festivalimizde yer alacaklardır. 30 Haziran’dan başlayarak Offenbachlılara güzel bir hafta sonu yaşatmak istiyoruz. Offenbachlıların festivalimizi çok seveceklerinden eminiz, bekliyoruz.”
Festival Offenbach Büyükşehir Belediye Başkanı Horst Schneider ile Hessen Eyaleti Ekonomi ve Ulaştırma Bakanı Tarek Al-Wazir’in himayesinde düzenleniyor.

FESTİVAL PROGRAMINDA NELER VAR?
30 Haziran Cuma: Programın ilk günü, EVO Alte Schlosserei salonunda (Goethering, 63067 Offenbach) Ugarit (Suriye), Flamenco Sentio (İspanya), GaMaNia (Almanya) ile Quartett Anatolia şarkılarını birlikte çalıp söyleyecek.
1 Temmuz cumartesi: 18’inci yüzyıl mimarisinin şaheseri Busing Sarayı’ndaki (Herrnstr. 82, 63065 Offenbach) programda Giora Feidman Trio (İsrail), Sina Nossa (Portekiz), Grenzgaenger (Almanya), Duo Doyna (Almanya) ile Hasan Yükselir konser verecek.
2 Temmuz Pazar: Saat 10.30’dan itibaren Offenbach ve Çevresi Türkiye Dostluk Derneği’nde Gabriela Kaufman klarnetiyle atölye çalışması yapacak. Bağlamanın çeyrek notalarını gitara aktaran Tolgahan Çoğulu geliştirdiği mikro-tonal gitar üzerine ve Erdem Şimşek ise bağlama çalım stilleri ve tekniği üzerine birer atölye çalınması yapacaklar.

6 ülkeden sanatçılar sahneye çıkacak


Yorumları Göster
Yorumları Gizle