GeriDünya 55 gün geçti, hala hükümet kurulamadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

55 gün geçti, hala hükümet kurulamadı

55 gün geçti, hala hükümet kurulamadı

Hollanda’da 15 Mart’ta yapılan genel seçimlerin üzerinden 55 gün geçmesine rağmen koalisyon hükümeti kurulmasına yönelik görüşmeler sürüyor. Meclisteki siyasi partilerden Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA) ve Demokrat 66’nın (D66) yanına koalisyon hükümetini oluşturmak için aranan dördüncü parti ise henüz netleştirilemedi.

KOALİSYONU kurmakla görevlendirilen önceki hükümetin Sağlık, Sosyal Yardımlaşma ve Spor Bakanı Edith Schippers, genel seçimlerde en fazla oyu alan VVD, CDA, D66’nın yanı sıra dördüncü parti olarak Yeşil Sol (GL) ile müzakerelere devam ediyor. Schippers, öncelikle üzerinde uzlaşılması kolay olan konuların ele alındığını ancak müzakerelerin tıkanmaması için zor meselelerin henüz gündeme gelmediğini ve görüşmelerin yavaş ilerlediğini kaydetti.

VVD lideri Mark Rutte, müzakereler hakkında içerik olarak bilgi vermezken “Bu dörtlü koalisyon hükümetinin kurulmasına güven duyuluyor. Güven olmasaydı zaten görüşmeler devam edemezdi. Koalisyon kurulması gerçekleşecek mi? Bu soruya yanıt vermek için henüz erken” dedi.

2012 İLE KARŞILAŞTIRILIMAZ
Hükümet kurma görüşmelerinin uzun sürmesini hiç kimsenin istemediğini belirten Rutte, “Bu görüşmeleri 2012 yılındaki koalisyon müzakereleri ile karşılaştırmak doğru olmaz. O zaman iki parti arasında müzakereler yapılıyordu. Şimdi ise farklı görüşlere sahip dört partiyle müzakere ediliyor” ifadelerini kullandı. Hollanda’da 2012 yılında yapılan genel seçimlerden sonra iki partiden oluşan koalisyon hükümetinin kurulması 54 gün sürmüştü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle