GeriDünya 500 bin Kosovalı yollarda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

500 bin Kosovalı yollarda

NATO saldırıları üzerine iyice azan Sırplar, Bosna'da olduğu gibi etnik kıyım vetemizliğe girişti. Sırpların yerinden yurdundan sürdüğü Kosovalı Arnavut mültecilerin sayısı 500 bini buldu. Sırplar, Kosovalı Arnavut lider İbrahim Rugova'nın da evini de yakıp yıktılar. Brüksel'deki NATO kaynaklarından verilen bilgiye göre Sırpların elinden kurtulan Rugova saklanıyor.

NATO kaynakları, Sırp güçlerinin Arnavutluk sınırına 16 km mesafeden itibaren bir tampon bölge oluşturmaya çalıştıklarını, bu nedenle bu bölgede yaşayan bütün Arnavutları göçe zorladıklarını bildirdiler. Rugova'nın yakılan evinin de bu bölgede yer aldığı belirtildi. Sadece önceki gün 20 bir Kosovalı'nın Arnavutluk'a giriş yaptığı kaydedildi.

TÜRKİYE'YE GÖÇ

Sırp saldırılarından canlarını kurtarmak için Makedonya ve Türkiye'ye kaçışlar da sürüyor. Saldırıların yoğunlaşmasından sonra ülkemize gelenlerin sayısı 3311'e ulaştı. Daha önce Türkiye'ye gelen ve bölgede yakınları kalan 400 kişinin ise muhtemel bir içsavaşta silah başına geçmek için geri döndüğü bildirildi. Kapıkule Emniyet Şube Müdürlüğü yetkilileri, bugüne kadar 1200 çocuk, 1128 kadın, 985 erkek olmak üzere gelenlerin sayısının 3313'e ulaştığını açıkladılar. Otobüs bulamadıkları için özel otomobilleri ile gelen Kosovalı mülteciler, şunları söylediler:

SARHOŞ POLİS

‘‘Alkollü Sırp polisler geceleri işyerlerimize ve çevreye saldırıp, talan ediyorlar. Camları kırıp, sağa sola ateş açıyorlar. Yüzlerce işyeri tahrip edildi. Sırp güvenlik güçleri Türk TV kanallarını izleyerek burada yayına çıkanların yakınlarına karşı şiddet ve baskı uyguluyorlar. Bulgaristan'a açılan 7 gümrük kapısından sadece biri çalışıyor. Gümrük kapılarına giden yollarda askeri barikatlar var. Niş üzerinden otobana ulaşanlar Bulgaristan'a geçebiliyorlar.’’

KIZILAY TIR'LARI

Bu arada Kızılay tarafından Makedonya'ya 128 bin 216 dolarlık (yaklaşık 48 milyar), Arnavutluk'a ise 31 bin dolarlık (yaklaşık 12 milyar) yardım malzemesi gönderildi. Makedonya'ya 4 TIR'lık yardım malzemesini 7 kişilik ekiple götüren Erkan Şenkal ile Arnavutluk'a 3 TIR dolusu malzemeyi 6 kişilik ekiple götüren Haluk Karay, ‘‘Üç gün içinde yardımlar yerine ulaşacak. TIR'larda çadır, battaniye, un, pirinç yağ, tıbbi malzeme bulunuyor. Bu ülkelerdeki Kızılhaç'ın yaptığı yardımların yeterli olmaması nedeniyle Türkiye'den de yardım götürüyoruz’’ dediler.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle