GeriDünya 5’li hac olur mu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5’li hac olur mu

5’li hac olur mu
refid:5438918 ilişkili resim dosyası

Hac dönemi yaklaşırken, Mekke’de Kábe’nin karşısına inşa edilen ultra-lüks devre mülklerden oluşan ve Zemzem Kulesi’ni de içine alan Abraj el-Bait kompleksi yeniden tartışma yarattı. Bir gruba göre lüks konaklama haccın günahlardan arınma felsefesine aykırı. Öteki grup ise "Hacı adaylarının konforlu konaklama ve alışveriş hakkı çağın gereğidir" diyor.

İslam álemi Kurban Bayramı’na doğru gün sayarken yaklaşan hac dönemi nedeniyle Mekke’de inşa edilen ultra-lüks devremülkler de tartışma konusu oldu. Tartışmaların odak noktasında 2002 yılında Suudilerin buldozer kepçeleriyle yıktığı Mekke’deki Osmanlı dönemine ait Ecyad Kalesi’nin yerine dikilen "Zemzem Kulesi" yer alıyor. Beş yıldızlı konaklama sağlayacak 4 bin 668 daireli kule, El Kaide lideri Usame bin Ladin’in babasının kurduğu Muhammed bin Ladin grubu tarafından inşa ediliyor. Kulede alışveriş merkezi ve lokantalar bulunuyor. Gökdelene karşı çıkan grup, Zemzem ile birlikte altı kuleyi daha içine alan 1.4 milyon m2’lik alana inşa edilen Abraj el-Bait kompleksinin, haccın saflık ve eşitlik ruhuna aykırı olduğunu savunuyor.

AYRIMCILIĞA NEDEN OLUYOR

Suudi devleti, konaklamadan kendi payına düşecek geliri Kábe’nin muhafaza edilmesinde kullanacağını söylüyor. Devremülk sahiplerinin dairelerini fahiş fiyatlara kiraya vermesinin önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Mekke’deki kültürel ve tarihi mekanların korunması için kurulan İslami Miras Vakfı’nın eşbaşkanlarından tarihçi İrfan Ahmet el-Alavi, "Bu devremülk sistemi, kutsal kentin istismarı ve ticarileştirilmesi anlamına geliyor. Yeterli konaklama merkezi yok diyorlar. İyi de binaların Büyük Cami ve Kábe’ye bu kadar yakın mı olması gerekirdi? Zemzem lüzumsuz hizmetler sunuyor. Hac farizasını yerine getirirken alışveriş merkezine ve lokantalara ihtiyacınız yok. Mermer yer döşemeleri, beş yıldızlı konaklama, haccınızı daha değerli kılmaz ya da sizi daha iyi Müslüman yapmaz. Bundan kár sağlamayı düşünmek saldırgan bir tutumdur" diyor.

HELİKOPTER PİSTLERİ

Hac sezonu dışında kent manzaralı 33 m2’lik bir stüdyo daire haftalık 10 bin YTL’ye kiralanıyor. Hac döneminde ise Kábe manzaralı bir stüdyo dairenin kirası 260 bin YTL’ye kadar çıkabiliyor. Hac döneminde ziyaretçi sayısı 4 milyonu buluyor. Ramazan’da 3 milyon ziyaretçi çekiyor. Diplomatik bir kaynak İngiliz The Guardian’a şu açıklamayı yapıyor: "Bunlar haram olan şeyler değil. Bir defalığına yapılan bu ziyareti uzatmak istiyorlar. Eşit konaklama ve konfor hakkına sahip oluyorlar. Ayrıca Mekke’de zaten beş yıldızlı oteller var." S. Arabistan’ın en yüksek binası olacak komplekste helikopter pistleri de var.

Mekke zenginleşiyor manevi boyutu fakirleşiyor

AVRUPA’daki Müslümanlara satış yapan Talal Mahmud Malik, muhtemel alıcıların bir yılda kiradan yüzde 10 ile 15 gelir elde edeceklerini, projeye hızlı kazanç isteyen "kovboy yatırımcıların" da dahil olabileceğini söylüyor. Devremülk sistemi Müslümanlara yabancı olduğu için baştan işlerin biraz yavaş gittiğini söyleyen Malik, Ramazan’dan bu yana satışların arttığını belirtiyor. Zemzem’den daire alan bir Müslüman ise, "Geniş bir ailem var, birkaç yılda bir Mekke’ye gidiyoruz. Bu oraya daha sık gitmek için bir bahane olacak. Kiraya verip para da kazanabilirim ama benim için bu pek önemli değil" dedi. Dr Alavi ise tarihi kalıntıların silindiğini, kentte Hz.Muhammed dönemine ait 20’den az eser kaldığını belirterek, "Mekke ticarileştirildikçe, manevi boyutu yok oluyor, ancak Müslümanların şikayet ettiklerini duymuyorum" diyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle