GeriDünya 5 kişi gönderilince IŞİD saldırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5 kişi gönderilince IŞİD saldırdı

5 kişi gönderilince IŞİD saldırdı
refid:29644305 ilişkili resim dosyası

Kilis’in Elbeyli ilçesindeki sınır karakolunda Astsubay Yalçın Nane’nin şehit olduğu IŞİD saldırısıyla ilgili detaylar ortaya çıktı. Buna göre, Türkiye’nin Suriye’den gelen 2’si yaşlı beş kişiyi geri çevirmesi sonrasında, bu kişilerle görüşen IŞİD teröristleri Türk askerine saldırdı. Astsubay Yalçın Nane, ilk ateşte vuruldu.

IŞİD militanlarının ateş açıp astsubay Yalçın Nane’yi şehit ettiği çatışmanın detayları ortaya çıktı. Tutanaklara giren bilgilere göre çatışma, Türkiye’de yakalanan 5 kişinin geri gönderilmesinin ardından IŞİD militanların ateş açmasıyla başladı. Astsubay Nane ise ilk açılan ateşte şehit düştü.

ÇİFTE SORUŞTURMA: Yaklaşık iki yıldır söz konusu sınır hattını elinde bulunduran IŞİD militanlarının, geçen perşembe günü öğle saatlerinde Türk askeriyle çatışmaya girmesiyle ilgili geniş çaplı soruşturma yürütülüyor. Hem sivil hem de askeri savcılığın yürüttüğü soruşturmayla ilgili yaralı iki uzman çavuşun ifadeleri doğrultusunda hazırlanan tutanaklarda çarpıcı bilgilere yer verildi. Alınan bilgilere göre, çatışma öncesi ve çatışma anı şöyle gelişti:

5 kişi gönderilince IŞİD saldırdı

“Suriye sınırındaki karakolda görevli askerler devriye görevi sırasında 2’si yaşlı 3’ü genç 5 kişiyi, Suriye’den Türkiye’ye geçerken yakaladı. 5 erkek, sorgularında göçmen olduklarını ve Türkiye’ye sığınmaya geldiklerini belirtti. Ancak şüphe uyandıran 5 kişi, sınır dışı edilerek Suriye’ye gönderildi. Bu kişiler, karşı tarafta denetimi sağlayan IŞİD militanlarınca durduruldu. Toyota pikapla gelen 3 IŞİD üyesi, 15 dakika boyunca bu 5 kişiyle görüştü. Ardından bir IŞİD militanı, dürbün ile askerlerin bulunduğu noktayı gözetledi ve ardından ateş açıldı. İlk ateşte astsubay Yalçın Nane vuruldu. Türkiye tarafından hemen ateşe karşılık verildi ve çatışma başladı.

TÜRKİYE’YE SIZDI: O sırada IŞİD militanlarını taşıyan 2 pikap daha sınıra yaklaştı ve çatışma devam etti. Türkiye top atışıyla da saldırıya karşılık verdi. Mısır tarlaları arasından Türkiye’ye sızan bir IŞİD militanı son anda fark edildi. Türk askerine 50 metre mesafeye kadar gelen IŞİD militanı vurularak öldürüldü. Top atışlarının ardından IŞİD militanları bölgeyi terk etti.”

Öldürülen IŞİD militanının kimliği henüz belirlenemedi. Üzerinden herhangi bir kimlik çıkmayan militanın, yabancı uyruklu mu Türk vatandaşı mı olduğu araştırılıyor. Türkiye’den giderek IŞİD’e katılanların fotoğraf eşleşmesi yapıldığı, ancak henüz bir sonuç alınamadığı bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle