GeriDünya 5’inci sureyi Osmanlı kaldırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5’inci sureyi Osmanlı kaldırdı

Mesela 5. surede hırsızlık yapanın elinin kesilmesi gerektiği gibi ayetler dikkate alınmamalı. Osmanlı bile 16. yüzyılda bu uygulamaya son vermiştir. Bugün, İslam ülkelerinin çoğu Kuran’daki bu tip ayetleri uygulamamaktadır.

BİRLEŞMİŞ Milletler’de ‘Kültürlerin Uyumu’ konusunda bir konuşma yapan Prof. Talat Halman, Kuran’ı Kerim’in çok güzel ve yüce duygular içerdiğini ve tüm insanlığa önemli tavsiyelerde bulunduğunu anlattı. BM Ekonomik ve Sosyal Hukuk Konseyi’nin isteğiyle BM nezdnindeki sivil toplum örgütleri liderlerine bir konferans veren Talat Halman, kültürlerin uyumu ve uyum doğrultusunda dünyadaki ihtilafların giderilmesi konusunda görüşlerini anlattı.

Kuran’ın çok güzel, asil ve yüce duygular içerdiğini söyleyen Halman, ‘Hangi dinden olursanız olun Kuran’ı Kerim insanlara çok önemli tavsiyelerde bulunmaktadır’ dedi. Buna rağmen Kuran’da bugünün dünyasıyla bağdaşmayan ayetlerin de bulunduğunu dile getiren Talat Halman, bunların görülmemesi gerektiğini, sadece iyilerin dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

UYGULAMAYIN

Halman, konuşmasında, ‘Mesela 5.surede hırsızlık yapanın elinin kesilmesi gerektiği gibi ayetler dikkate alınmamalı. Osmanlı bile 16. yüzyılda bu uygulamaya son vermiştir. Bugün, İslam ülkelerinin çoğu Kuran’daki bu tip ayetleri uygulamamaktadır. Kuran’da kadın haklarını kısıtlayan ayetler de var. Buna rağmen Türkiye kadına hakkını vermiştir. Bu tip sorunlar diğer dinlerin kitaplarında da vardır. Bu yüzden tüm din kitaplarında reform yapılmalıdır’ diye konuştu.

Yeni BM kurulmalı

Prof. Talat Halman:

‘Güvenlik Konseyi 2. Dünya Savaşı kalıntısıdır. Bugünkü dünyayı temsil etmemektedir. Ülkelerin eşit ortamda demokratik katılımıyla kurulacak yeni Birleşmiş Milletler, Global bir savunma sistemi kurarak silahlanmaya giden harcamaya dur diyebilir. Buradan elde edilecek olan 1 trilyon dolar para ile yoksul ülkeleri rahatlıkla kalkındırabiliriz. Bu paraları silah yerine alt yapıya, sağlığa eğitime harcarız, böylelikle fakir ülkeler kalkınır. Terörün de kökü kazınır.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle