GeriDünya 48 bin Türk’ün, Alman vatandaşlığı tehlikede
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

48 bin Türk’ün, Alman vatandaşlığı tehlikede

Almanya’da, Vatandaşlık Yasası’nın değiştirildiği 2000 yılından sonra yeniden Türk vatandaşlığına geçtikleri için Alman vatandaşlıklarını otomatikman kaybeden Türkler, Alman basınına konu oldu.

Almanya’nın en ciddi gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung başta olmak üzere bir çok gazetede yer alan haberlerde, 2000 yılından sonra Alman vatandaşlığına geçen ve Türk vatandaşlığını gizleyen 48 bin Türk’ün, Alman vatandaşlıklarını yitireceklerine yer verildi.

Çocuklarla birlikte bu sayının 100 bin olduğu tahmin edilirken haberde, hükümetteki Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) konuya ılımlı yaklaştığı, ancak İçişleri Bakanı Schily’nin bu kişilere karşı affa karşı olduğu yazıldı.

Yazıda İçişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün, ‘Alman vatandaşlığına geçmek isteyenler dil testine tabi tutulurken, çifte vatandaş oldukları tespit edilip Alman vatandaşlıkları iptal edilen, daha sonra yeniden Alman vatandaşlığa geçmeye kalkanların dil testinden muaf olmaları düşünülemez. İki pasaportla donanmış Türk kökenlilerin bilgisizlik nedeniyle bu duruma düştüklerine inanmak güç. Alman vatandaşlığına geçerken Alman vatandaşlığına geçenlerin çifte vatandaş olmalarının yasak olduğu açıkca dile getiriliyor. 2000 yılında değiştirilen vatandaşlık yasasına göre, ‘Bir Alman vatandaşı, yeni bir ülkenin vatandaşlığına geçmesiyle birlikte Alman vatandaşlığını yitirir’ deniliyor’ sözlerine yer verildi.

Gazetede yer alan haberde, ‘Çifte vatandaş oldukları tespit edilenlerin Alman vatandaşlığı iptal edilir. Bu kişiler Almanya’da kaçak duruma düşer. Bu duruma düşenler altı ay içinde yeni bir oturum almak için gerekli başvuruları yapmak durumundalar’ denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle