GeriDünya '4000 El Kaideci İngiltere'de'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'4000 El Kaideci İngiltere'de'

İngiltere'deki istihbarat şefleri, yaklaşık 4000 kökten dincinin Afganistan'daki terör kamplarında eğitim gördükten sonra ülkeye döndüğü tahmininde bulundu.

İngiliz basını, bu rakamın, sınır kontrolleri konusundaki sorunları tekrar gündemi getireceği yorumunda bulundu.

Afganistan'ın, İngiltere doğumlu teröristler tarafından 1996 ve 2001 yılları arasında eğitim merkezi olarak kullanıldığına dikkat çeken İngiliz istihbaratçıları, İngiliz ve Amerikan güçlerinin ülkedeki varlığından beri terör kamplarının daha ziyade Pakistan sınırına kaydırıldığını bildirdi.
İngiltere ile Pakistan arasında seyahat edenlerin sayısının yılda 400.000 olduğunu belirten istihbarat şefleri, çoğu kişinin ailesini ziyaret etmeye ya da iş gezisi için seyahat ettiğini kaydetti. İstihbarat şefleri, bu kişilerden kaçının Afganistan'a geçtiği ve terör kamplarına katıldığı konusunda ellerinde kesin rakam olmamakla birlikte tahminlerinin 4000'e işaret ettiğini belirtti.

İngiltere'de eylem hazırlığı içinde olan 1600 terörist bulunduğuna dair daha önce açıklanan rakamla, terör kamplarında eğitim gördüğü öne sürülen 4000 rakamı arasındaki farkın ise bu kişilerin bir kısmının döndükten sonra örgütleriyle bağlarını koparmaları ya da Irak gibi başka ülkelere "savaşmaya" gitmelerinden doğmuş olabileceği ifade edildi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle