GeriDünya 40 bin ceset daha çıkacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

40 bin ceset daha çıkacak

ABD’yi vuran Katrina kasırgasından sonra, büyük bir bölümü hálá sular altında olan New Orleans’ta 40 bin cesedin daha bulunacağı tahmin ediliyor. Cenaze evi yöneten Dan Buckner, İç Güvenlik Bakanlığı’nın verdiği bu rakamın şimdiye dek bulunan cesetleri içermediğinin altını çizdi. Buckner şöyle dedi: ‘Enkazın altındaki insanlar çıkarılmadan kesin rakamı bilemeyeceğiz. Bu da 120 gün sürer.’

YENİDEN İNŞA EDİLECEK

ABD Çalışma Bakanı Elaine Chao, New Orleans’ta eşi görülmemiş bir inşaat patlamasının yaşanacağını ve 25 bin kişi için geçici istihdam oluşacağını söyledi. Maddi zarar için 100 milyar dolar tahmini yapılırken, bazı siyasi liderler kentin bittiğini söylemişti. Bush’un ardından Chao da, müzik ve eğlence kentinin ‘yeniden büyük bir şehir’ olacağını söyledi. ABD senatosu Bütçe Komitesi Başkanı Thad Cochrane, kurtarma çalışmaları için günlük 500 milyon dolar hesaplandığını, ancak bu rakamın iki katına çıkabileceğini söyledi. Felaketzedelere 2000 dolarlık geri ödemesiz kredi kartı dağıtılmasının planlandığını bildirdi.

HASTALIK TEHLİKESİ

Kasırga sonrasında kentin yüzde 80’ni kaplayan suların yüzde 60’ı pompayla tahliye edildi. Ancak yetklileri en fazla korkutan her türlü pisliğin bulaştığı sel sularının getirebileceği hastalıklar. 4 kişinin sudaki bakterilerin etkilenirken, mikrobiyolog Paul Pearce, New Orleans’ın 9. Bölgesi’ndeki su örneklerinde normalin 45 bin katı bakteri bulunduğunu söyledi.

BASINA GÖRE SUÇLU

ABD medyası yaşanan trajik sorunların baş sorumlusu olarak Bush’u hedef gösterirken, halkının sadece yüzde 13’ü Bush’u hatalı buldu. Son kamuoyu yoklamasına göre katılanların yüzde 18’i ‘federal kuruluşları’, yüzde 25’i ‘eyalet yönetimi’ sormul tuttu.

Ayrılmıyorlar

GÖNÜLLÜ ekipler göl olmuş caddelerde teknelerle dolaşarak evlerinde mahsur kalanların tahliye edilmesine yardımcı oluyor. Bazıları ise ölüm ve açlık tehdidine rağmen evlerini terk etmek istemiyor. Güvenlik güçleri insanları zorla evlerinden çıkarmaya başladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle