GeriDünya 4 yıl sonra ilk kez yüzyüze
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4 yıl sonra ilk kez yüzyüze

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, dört yıl aradan sonra ilk yüz yüze görüşme için yarın Lefkoşa’da biraraya gelecek. Denktaş’ın girişimleri sonucu yapılacak görüşme, BM Genel Sekreteri’nin, adada ikamet eden Kıbrıs Özel Temsilci Yardımcısı Zbigniew Wlosowicz’in, Uluslararası Lefkoşa Havaalanı’ndaki ikametgahında saat 10.00’da başlayacak.

Görüşmede, Klerides’in isteği üzerine, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto da gözlemci olarak bulunacak. Adada bulunan De Soto, görüşmeye müdahale edemeyecek, sadece not tutarak, bunları Genel Sekreter’e aktaracak. Görüşme, şartsız ve gündemsiz olacak. Taraflar, tüm konuları masaya getirebilecek.

Cumhurbaşkanı Denktaş, Klerides ile yüz yüze görüşmek için ilk mektubunu 9 Kasım’da yazdı. Mektubunda, şartsız yüz yüze görüşme talebinde bulunan Denktaş’a, Rum lider, BM Genel Kurul çalışması için bulunduğu New York’tan, ‘‘BM çerçevesinde, önkoşulsuz görüşmelere katılmaya hazır olduğunu açıklarsan, seninle görüşmeye hazırım’’ yanıtını gönderdi.

Ön şartsız görüşme talebine, Klerides’in ön şartlı cevap verdiğini belirten Denktaş, Klerides’e ikinci bir mektup göndererek, görüşme talebini yineledi. Klerides bu kez de görüşmede bir BM yetkilisinin de bulunmasını ve görüşmeyi not etmesini istedi.
Cumhurbaşkanı Denktaş, bu talebi kabul ederek, üçüncü bir mektup yazdı ve kendisinden, 1 ile 10 Aralık arasında görüşme günü belirlemesini istedi. 

Klerides, Cumhurbaşkanı Denktaş’a üçüncü mektubunu yazarak, 4 Aralık’ta görüşmeye hazır olduğunu ve görüşmede BM yetkilisinin de hazır bulunacağını bildirdi.

Klerides, New York dönüşünde, Cumhurbaşkanı Denktaş ile yapacağı görüşmenin, ‘‘yeni bir dönem başlayacağı anlamına gelmeyeceğini’’ belirtirken, Rum Ulusal Konseyi de toplanarak, Klerides’in Denktaş ile görüşmesinde izleyeceği taktiği belirledi.

DENKTAŞ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPTI

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile yarın yapacağı görüşme öncesinde, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin başkan ve yetkilileri ile bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Denktaş, toplantı öncesindeki açıklamasında, Klerides ile görüşmesi öncesinde bir açıklama yapmasının doğru olmayacağını belirterek, görüşmeye iyi niyetle gideceğini söyledi.

Toplantıya, Cumhuriyet Meclis Başkanı Vehbi Zeki Serter, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Derviş Eroğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Salih Coşar, Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanı Mustafa Angolemli, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Milliyetçi Adalet Partisi (MAP) Genel Başkan Vekili Kenan Akın,Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve parti yetkilileri katıldı. 

DENKTAŞ: YENİ BİR ORTAKLIK ZARURİ

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs konusunda ‘‘iyi niyetle başlattıkları temasın iyi niyetle devam etmesini ve bunun kendilerini ve halkı güzel neticeye götürmesini’’ diledi.

Denktaş, Kıbrıs Türk Özürlüler Federasyonu heyetini kabulünde yaptığı açıklamada, federasyon başkanı Derviş Yücetürk’ün genç yaşta, Kıbrıs’ı Yunan yapmak için başlatılan savaşta, bir bubi tuzağıyla gözlerini kaybettiğini hatırlattı ve savaşın gereksiz ve manasızlığını yaşadığını söyledi. Denktaş, Yücetürk’ün, görüşmelerin bir sonuç vermesinin, her iki tarafın da barış içinde yaşayacağı bir durumun ne kadar hayati ve gerekli olduğunu bilenlerin başında geldiğini kaydetti.

Kendisinin ve halkının uğraşının, eski günlerin tekrar yaşanmayacağı bir Kıbrıs yaratmak olduğunu vurgulayan Denktaş, ‘‘O günlerin tekrar yaşanmayacağı bir Kıbrıs’ı yaratabilmek için de o günleri yaratmış olan düşüncelerin, siyasetlerin ortadan kalkmış olması, Kıbrıs Türklerini Kıbrıs’ta azınlık yapma siyasetinin geçerli olmayacağının anlaşılmış olması gerekir’’ dedi.

Kıbrıs’ta Rumların ne ise Türklerin de o olduğunu vurgulayan Denktaş, şöyle konuştu: 

‘‘Ortağız, eşitiz. Yeni bir ortaklık kurmak zaruretiyle karşı karşıyayız. Bunda biz varız. Ümit ederiz ki Rum tarafı da bunun artık gerekli olduğunu, Kıbrıs Türklerini bir Rum cumhuriyetinde azınlık yapmanın mümkün olamayacağını anlamışlardır.

Dolayısıyla Kıbrıs’ı hem içte hem Türkiye ve Yunanistan arasında, hem de yörede barış adası yapabilmenin yolu bu düşünceleri birlikte taşımaktır, hedefi birlikte istemektir. ‘Ben başımı aldım gidiyorum, sen istersen gel, istemezsen gelme’ yaklaşımıyla bir yere varılamaz. Ümit ederim ki, iyi niyetle başlattığımız bu temas, iyi niyetle devam eder, bizi ve halkımızı güzel bir neticeye götürür.’’

Cumhurbaşkanı Denktaş, gazetecilerin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto ile görüşmesini sorması üzerine,De Soto’dan şu ana kadar kendisine bir görüşme talebi gelmediğini söyledi.

Kıbrıs Türk Özürlüler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk de Cumhurbaşkanı Denktaş’a, sorunlarını aktararak, yarın Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile yapacağı görüşmede desteklediklerini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle