GeriDünya 4 suçtan biri İstanbul’da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4 suçtan biri İstanbul’da

AKP’nin İstanbul Milletvekillerinden oluşan ’asayiş komisyonu’ İstanbul’un fotoğrafını çekti. 6 ay önce kurulan komisyon, son üç yıl içerisinde İstanbul’daki suç oranında artış olmasına rağmen ’temkinli’ bir dil kullandı.

Başkanlığını Burhan Kuzu’nun yaptığı, Nimet Çubukçu, Zeynep Karahan Uslu, İlhan Albayrak, Ünal Kacır, İbrahim Özal ve Mehmet Sekmen’in yer aldığı komisyon, raporunu tamamlayarak, parti yönetimine sundu. Rapora göre İstanbul, Türkiye nüfusunun yedide birini oluşturuyor ve ülke genelinde işlenen her dört suçtan biri İstanbul’da yaşanıyor. Raporda şöyle denildi:

ARTIŞ VAR

"Asıl sorun İstanbul’un yaşanmaz bir suç merkezine dönüşüp dönüşmediği ve böyle bir tehdidin olup olmadığıdır. Mala karşı işlenen suçlarda son iki yılda İstanbul’da yüzde 13.7, Türkiye genelinde ise yüzde 9.7 artış yaşandı. Yüzde 4’lük fark kozmopolit ve yüksek nüfusa sahip bir il açısından kabul edilebilir bir rakamdır. İstanbul’un Türkiye genelindeki payının artış trendinde olduğu da görülmektedir."

GÖÇ VE SUÇ İLİŞKİSİ

Raporda, suç ile göç ilişkisinin doğrudan bağlantı olmadığı, her göç alan ildeki suç oranının İstanbul’daki gibi artış göstermediği de vurgulandı. Raporda, "En çok göç alan iller Tekirdağ, Muğla ve Antalya’dır. İstanbul dördüncü sıradadır. Bu illerin suç rakamlarında ciddi bir artış olmaması göçün tek başına suç artışlarını açıklamakta yetersiz kaldığını göstermektedir" denildi.

Raporda, İstanbul’da polis sayısının arttırılması, şehrin bölgelere ayrılarak asayiş izlemesine ağırlık verilmesi gibi öneriler de yer aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle