GeriDünya 33 yıl sonra huzur buldular
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

33 yıl sonra huzur buldular

33 yıl sonra huzur buldular

Kıbrıs’ta Rumların, 33 yıl önce 1974 Barış Harekatı sırasında kurşuna dizerek toplu mezara gömdüğü Türklerden 13’ü dün askeri törenle Lefkoşa Şehitliği’ne defnedildi. KKTC devletinin aynı safta bir araya geldiği cenazeye gözyaşları hakim oldu.

BM şemsiyesindeki Kayıplar Komitesi’nin Rum kesimindeki Alaminyo köyünde toplu mezarlardan çıkardığı ve kimliklerini DNA tetkiki ile belirlediği 13 Türk’e ait kemikler birer metrelik tabutlara kondu. Türkiye ve KKTC bayraklarına sarılı 13 şehit için ayrı ayrı cenaze namazı kılındı.

BABA DENKTAŞ AYAKTA DURAMADI

Cenaze, KKTC devlet erkanını da buluşturdu. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve adadaki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komutanları aynı safta biraraya geldi. Rauf Denktaş, diz kapaklarından geçirdiği ameliyat nedeniyle cenazenin büyük bir bölümünü oturarak takip etti. Namazın ardından tabutlar askeri bando ve askerlerin omzunda mezarlığa getirildi. Hem cenaze namazı hem de defin sırasında şehit yakınlarının haykırışları, törene katılanlara duygulu anlar yaşattı. Şehit yakınları, Türklerin öldürüldüğü Rum kesimindeki Alaminyo köyünden getirilen toprağı da mezarların üzerine döktü. 20 Temmuz’da 1974’te Alaminyo köyünde katledilen Türkler, üzerine sonradan beton dökülen toplu bir mezara gömülmüştü.

DNA testiyle teşhis ediyorlar

1963-74 arasındaki kayıp Rum ve Türkleri arayan Kayıp Şahıslar Komitesi KKTC ve Rum kesimindeki kazılarına aralıksız devam ediyor. Komite, bulduğu kemiklerin kimlik tespitini, kayıp yakınlarının DNA örneklerini karşılaştırarak yapıyor. Kıbrıslı Türkler 502, Rumlar ise, 1468 kayıpları olduğunu belirtiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle